Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

7
проф. Виктор Паунов
Снимка: БТА

Зад "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – "книга за разглеждане", чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на животинския свят. Експозицията от 230 творби може да бъде разгледана до 1 юни в "Триъгълната кула на Сердика", филиал на Регионалния исторически музей – София.

Изложбата се появява в резултат на работата по книгата, за която проф. Паунов има и съмишленик в лицето на изкуствоведката Христина Грозданова. Тя е автор на входящия текст в книжното издание.

"Тези две събития – изданието и изложбата – всъщност са различни по смисъл си. Все пак изложбата е една панорама в някаква степен и не съдържа в себе си идеята на книгата – герои, персонажи, най-различни познати на зрителя образи и фрагменти да бъдат събрани в нова компилация. Изложбата показва самите илюстрации от различни произведения – литературни, за деца или за по-възрастни и научнопопулярни издания, които съм правил в дълъг период от време, повече от 40 години всъщност. В изложбата са показани, без да са хронологично подредени, просто като една експозиция от избрани илюстрации за различни издания, защото е невъзможно да се включи всичко", обясни в "Артефир" проф. Виктор Паунов.

В книгата авторът среща изобразените от него животни в ново пространство извън оригиналния им контекст, в който са създавани през годините.  Изданието целенасочено е лишено от повествование, което позволява илюстрациите да създадат собствен визуален разказ в три раздела: "Фикции", "Натура" и "Чудовище", като вторият прави паралел между останалите два. Този подход демонстрира многообразието в творчеството на проф. Паунов и силата на илюстрацията да създава нови светове.

"Човекът, като любопитно същество, според мен обича да се рови в някакви неочаквани неща, детайли, интересни подробности, или пък – забелязвайки познати отпреди работи, които ги среща в неочаквана комбинация – да бъде активиран и да измисля за себе си някакъв собствен разказ, собствен сюжет. Нещо, което именно е заложено в тази книга, поне като моя идея", каза още художникът.

По негови думи той е опознал света през четенето на книги и рисуването на илюстрации, а това, което го превръща в истински щастливец, е възможността да ги съчетае в професионално отношение.

Защо Виктор Паунов е така силно изкушен от темата за животните и защо според него всичко, което прави човек, трябва да преминава през някакъв вид обич? Как четенето на книги поддържа детското любопитство в художника и успява ли той все още да открива нови светове за себе си? Какво означава да рисуваш и четеш книги едновременно и как работи собствената фантазия на зрителя, неговите лични преживявания, при разглеждането на книга като "Бестиарий"?

Чуйте в звуковия файл.

Снимки – БТА
По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени