Неделята на 11 май, четвъртата неделя след Пасха тази година, е посветена на Разслабления.
В Евангелието, според св. Йоан Богослов (Йоан 5-1-15) се разказва, че в Йерусалим, при Овчи порти, се намирала къпалня, по еврейски наричана "Витезда" – Дом на милосърдието, която имала пет притвора. В тях лежели много болни, слепи, хроми, изсъхнали, които очаквали да се раздвижи водата, защото Ангел Господен от време на време слизал в къпалнята и раздвижвал водата, и който пръв влизал след раздвижване на водата, оздравявал, от каквато и болест да бил налегнат.
Там имало и един човек, болен от 38 години. Иисус, като го видял и узнал, че боледува от дълго време, му казал: "Искаш ли да оздравееш?". Болният му отговорил: "Да, господине, но си нямам човек, който да ме спусне в къпалнята кога се раздвижи водата. Когато пък аз дойда, друг слиза преди мене".
Иисус му казал: "Стани, вземи одъра си и ходи!" И той веднага оздравял и тръгнал.
На това чудо е посветен и днешният празник, наречен Неделя на разслабления – възпоменание за търпението, за безсърдечието към чуждата мъка, за Божията милост и сила и за вярата.
В четивото за този ден, от Деяние на Светите апостоли, се разказва, как един от Апостолите Христови изцерил друг разслаблен само с името на Спасителя: "Случи се, че Петър, обхождайки всички, слезе и при светиите, които живееха в Лида. Там намери един човек на име Еней, който от осем години лежеше на постелка разслаблен. И Петър му каза: "Енее, Иисус Христос те изцерява; стани и си сбери постелката. И той веднага стана. И всички, които живееха в Лида и в Сарона, видяха го, и се обърнаха към Господа.“ (Д.Ап. 9:32-42).
На 11 май честваме светите равноапостолни Методий и Кирил, солунските братя и славянски просветители.
Честването на светите братя в богослужебния живот на Българската православна църква е започнало твърде рано, вероятно още с идването на техните ученици в България. Житието на св. Кирил е написано още приживе на св. Методий и в похвалите към него се отправят молитви светецът да се застъпва пред Бога за ония, които го възхваляват. Същата богослужебна почит получава и св. Методий след негово успение. Учениците им започват да ги почитат като светци в дните на тяхното успение, съответно на 14 февруари за св. Кирил и на 6 април за св. Методий, а от 12-13 век е засвидетелстван и общ ден за богослужебното им честване – 11 май.
На тази дата възпоменаваме и св. свещеномъченик Мокий, презвитер в град Амфипол, разположен на устието на Струма, загинал мъченически около 295 г.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".