Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината. При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%.
Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината.
При една трета от хотелиерите заетостта е без промяна спрямо миналата година, а почти по равно - 20 на сто, са тези, които имат 10 процента ръст и другите, които декларират 10 процента спад на заетостта. Цените на нощувките остават достъпни.
При 40 на сто от хотелите цената на нощувката е в диапазона 100-200 лева, а при една трета от тях тя е дори под 100 лева на вечер, отбеляза Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели:
"От една страна около 40 процента от хотелиерите вече са коригирали цените средно с около десетина процента нагоре и повече нямат намерение да вдигат цени. Други, горе-долу отново 40 процента, не са правили корекции и предвиждат пак около 10 процента ръст, така, че средно за годината ако не станат някакви извънредни обстоятелства, ценови шокове по отношение на храни, комунални услуги и така нататък, е заложен средно около десетина процента ръст на цените".
Разходите на хотелите растат от порядъка на 10-20 на сто. Рано е да се каже категорично как ще се отрази приемането на еврото от страна на България според Георги Дучев:
"Очакванията са специално при хотелите, че това няма да има особено значение. По-скоро ефектът е имиджов положителен в очите на чужденците".
Има ръст в приходите на хотели, който е около 10%.
Възнагражденията на персонала се увеличават, за да станат конкурентни на други центрове като колцентрове и продажби на дребно:
"Въпреки вноса на персонал, до голяма степен хотелиерите виждат перспективи по отношение на кадровия проблем в ангажирането на ученици от горния курс и студенти с програми за временна заетост почасова, така, че да могат да ги въведат в работата и поетапно да ги привлекат".