Слушайте!

Песните на протеста все така актуални 32 години след началото на Прехода

„Докога така ще я караме? Докога, докога, докога… Господи, дай на България път, светлина, свобода!“ Това е откъс от „Молитва за България“ – една от песните, създадена след 10 ноември 1989 г. Звучеше по площадите, на митинги и протести през..

публикувано на 10.11.21 в 07:15

110 години от рождението на Йосиф Цанков

С името на Йосиф Цанков са свързани първите страници от историята на т. нар. „забавен жанр“ у нас, първите национални (мъжки и женски) баскетболни отбори, първите грамофонни плочи, произведени в България. Йосиф Цанков е сред основателите на..

публикувано на 07.11.21 в 08:00

Кокалянският манастир е свято място, пропито с история и легенди

Кокалянският манастир „Архангел Михаил“ е райско кътче в близката до столицата Плана планина. Предполага се, че светата обител е била основана по време на управлението на цар Самуил в края на Х век. Според една легенда докато ловувал в..

публикувано на 06.11.21 в 07:00

Параклисът „Вси Светии“ в Люлин планина - чудесна дестинация за уикенд разходка

Софиянци сме привилегировани, защото градът ни е заобиколен от планини, благодарение на което можем по всяко време да избягаме сред природата и да съчетаем досега с чист въздух и зеленина с опознаването на богатото ни културно наследство. Защото..

публикувано на 30.10.21 в 07:35

Басарбовският скален манастир е сред най-красивите забележителности в долината на Русенски Лом

Скалният манастир „Св. Димитър Басарбовски“ се намира в скалите край река Русенски Лом в землището на село Басарбово. В наши дни това е единственият действащ скален манастир у нас. Той е функционирал през вековете, заедно с близките скални..

публикувано на 24.10.21 в 08:30

Мандрица – единственото албанско село в България

Мандрица е село в Източните Родопи. Разположено е на десния бряг на Бяла река, на 19 километра южно от Ивайловград, съвсем близо до българо-гръцката граница. Според легендата селото е основано през 1636 г. от трима братя албански християни, които..

публикувано на 23.10.21 в 08:40

Св. Петка Българска почитаме на 14 октомври

Параскева Епиватска, известна у нас като Петка Българска, е сред най-тачените светици от православните в България. Преподобната Параскева е живяла в   Х – Х I век и след кончината на родителите ѝ, които били българи, тя последвала примера на..

публикувано на 14.10.21 в 06:35

Митичният образ на елена – в легенди, вярвания и песни

Еленът, едно от най-красивите планински животни у нас, се радва на особена почит във фолклора ни. Когато Господ има да каже нещо на хората, той праща свой ангел или някого от светците, като го преобразява в елен. В народните песни и легенди,..

публикувано на 10.10.21 в 08:00

Останките от град Хераклея Синтика ни връщат в епохата на античността

Всяка година на 9 октомври отбелязваме Деня на античната култура. Става дума за безспорното влияние на Древна Гърция и Рим, които от 1000 г. пр. Хр. до VI-VII век сл. Хр. са определяли цялостното развитие на Стария континент, в т.ч. и на..

публикувано на 09.10.21 в 08:00

Самоковският манастир „Покров Богородичен” е оазис на духовността в полите на Рила

Светата обител е основана през 1772 г. като девически метох на Хилендарския манастир. В течение на десетилетията „Покров Богородичен” се разраства, като към основната сграда били добавени нови постройки, дарени от местните хора. През ХІХ в. метохът..

публикувано на 03.10.21 в 08:45