Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Димитров: от "Осанна" до "Разпни го"

Снимка: личен архив

За поколението в "златната възраст", което изнесе тежестта на изминалите 20 преходни години, едва ли има нужда от представяне.
За "децата на прехода" – адвокат; политик; държавник; сред основателите и лидерите на СДС, първата демократична политическа сила в България; премиер на първото демократично избрано антикомунистическо правителство на малцинството (8. 11. 1991 – 30.12.1992). И още – постоянен представител на Република България в ООН (1997-1998) и наш посланик в САЩ (1998-2002); депутат от СДС в 36-ото, 37-ото и в 40-ото НС. Остана лоялен към партията си и на 10 юли 2008 сам пожела да се прекратят депутатските му пълномощия – не искаше "да преживява в политиката", защото знаеше, че "един певец трябва да слезе от сцената преди окончателно да изгуби гласа си". На 5 юли 2009 бе сред първите, които поздравиха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, днес министър-председател на България, за изборната победа с пожелание за силен старт, като му припомни, че в българската политика пилците като че ли не се броят на есен, а в началото на третата година от управлението. Стана носител на наградата Truman Reagan Freedom Award за принос в борбата за отхвърляне на комунизма в Европа и влезе в компанията на Витаутас Ландсбергис, първият постсъветски президент на Литва, Елeна Бонер, вдовицата на съветския дисидент Андрей Сахаров и Л. Къркланд (дадена му посмъртно).
За американските си студенти е сладкодумен преподавател по политически науки, който им разказва за българите и тяхната съдба, особено в последните 20 години.
Известен е и като политически писател. Автор е на шест книги за българския преход. Засега.
От 1991 се занимава и с благотворителна дейност.
Малцина знаят, че хобито му е психотерапия.

По публикацията работи: Ивелина Ватова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 сорта азалии цъфтят в Ботаническата градина

Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...

публикувано на 16.01.25 в 06:30

Разговор с Мари Врина-Николов за българската литература в превод на френски

Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..

публикувано на 16.01.25 в 06:00

Очаква ни студено утро и дневни температури около и над нулата

В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над Източна България ще е до предимно слънчево, почти тихо време. Минималните температури ще са..

публикувано на 15.01.25 в 18:30