Високопоставени представители на България участваха дейно тази седмица във формирането на международни позиции около случващото се в Украйна. На второто извънредно заседание на външните министри на ЕС по въпроса, министър Кристиан Вигенин потвърди становището на София, че съюзът трябва да се обяви в подкрепа на запазването на суверенитета и териториалната цялост на страната. Същото отстоя на ниво държавни и правителствени ръководители в Европейския съвет премиерът Пламен Орешарски. На фона на предложението на парламента в Крим Русия да предприеме процедура за влизане на полуострова в състава й, заетата от София позиция бе категорична подкрепа за украинската страна в спора. Същевременно София се придържаше към становището, че санкции срещу Русия не биха се отразили добре на никого в ЕС. Българската страна смята, че най-важно сега е ситуацията да се нормализира, защото при сегашната й нажеженост е заплаха да сигурността в целия регион. Позициите на правителството оставиха впечатление на умереност, а тонът с който премиерът Орешарски коментира нещата – и впечатление за оптимизъм. Според премиера, нерешени въпроси около границите на бившия Съветски съюз има и другаде, но те не пречат за нормалното развитие на държавите. София е на мнение, че спорът трябва да се реши пряко между основните страни в него, а ЕС трябва само да стимулира диалога им, без да се намесва. Орешарски смята, че поне по основните проблеми са възможни относително бързи решения. В контекста на общите дискусии за положението в Украйна България преследваше една специфична цел – да бъдат отчетени евентуалните рискове за хилядите етническите българи, голяма част от които живеят именно в най-горещите точки на страната. На тази цел външният министър Вигенин посвети двудневното си посещение в Киев и Одеса. Пред събеседниците си там министърът отстояваше разбирането, че привличането на всички общности към амбициите за демокрация и европейско бъдеще биха осигурили на Украйна сигурност, стабилност и европейска перспектива. След визитата изрази увереност, че украинското правителство ще защити правата на всички малцинства в страната.
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната награда за живопис за 2024г. на името на знаменития художник. Владимир Димитров – Майстора:..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад граница. За новия проект на Радио България" - "Мост на вярата" разговаряме с журналистите Дарина..
В събота , 1 февруари, на места в равнините и котловините защитени от вятър ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между 0 и 5°, в София – около 1°. През деня ще преобладава слънчево време. По-често..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..