На среща на спортните министри на държавите от Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество /ЧИС/, която се проведе в пристанищния град Варна, по инициатива на България, младежката тематика и спортът станаха за първи път приоритетна политика на организацията.
Участниците обсъдиха как да се насърчи регионалното сътрудничество в областта на младежките политики и как спортът да допринесе за икономическия растеж и заетостта. Дискутирани бяха също инициативи за съвместна младежка политика, с акцент върху доброволчеството, а също за съвместни спортни събития в региона.
През новия програмен период на ЕС /2014-2020 г./ за програмите „Младеж” и „Спорт” е предвиден чувствителен ръст на бюджета. В този контекст, разпростирането на черноморското икономическо сътрудничество към тези сектори може да се разглежда и като основа за активна връзка между политиката на ЕС и регионалната политика, която се води от ЧИС. За сближаване на приоритетите на ЧИС с тези на ЕС българското правителство се обяви още в началото на мандата си, а съюзът също води такава политика.
Срещата на спортни министри във Варна бе част от програмата на българското ротационно председателство на ЧИС и съвпадна с момент на високо политическо напрежение в региона заради украинската криза. В този контекст тя е значима не само за секторите „Младеж” и „Спорт”, а може да се разглежда и като елемент от усилията за разведряване на една нажежена до крайна степен обстановка в региона. Част от страните, участвали във варненската среща, имат диаметрално противоположни или различни позиции по украинския конфликт. Това не попречи те да влязат в диалог и да споделят общи позиции по политиките за младежта и спорта. Следователно, възможност за диалог между тях има, когато е налице политическа воля.
В Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество участват Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия, Турция и Украйна. Следваща секторна министерска среща, която предвижда ротационното председателство на България, ще се състои в Букурещ на равнище министри на вътрешните работи.
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
В "България днес" започваме работната седмица с обобщение на археологическата 2024 година за България и артефактите, които я описват в специална експозиция "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024", показана в Националния исторически..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..