От днес до 25 май в София се провежда 30-oто Европейско първенство по спортна гимнастика. Домакин на състезание от подобен ранг България не е била от 1983 година, когато надпреварата на най-добрите европейци в този спорт се състоя в град Варна.
Медалите ще се оспорват между 288 състезатели от 39 страни. Никога досега в историята на шампионатите не е имало представители на толкова много държави. На последния шампионат в Москва през 2013 година страните бяха 30.
Отразяването на първенството също е на път да подобри всички досегашни постижения. Акредитирани са над 100 представители на медии от цял свят.
Шампионатът ще се проведе във възможно най-трудния формат за организиране, тъй като заедно с мъжете и жените, участие ще вземат и младежи и девойки. Състезанието ще е официална квалификация за Младежката олимпиада в Китай през август т.г. и за Европейските игри в Баку през юни 2015-а. Досега в такъв формат шампионати е имало само в Санкт Петербург през 1998 г., в Патра през 2002-ра и в Бирмингам през 2010-та година.
Представители на Европейския съюз по гимнастика определиха столичната зала „Арена Армеец”, където ще протече надпреварата, като „фантастично” съоръжение и признаха, че условията, които България предлага за провеждането на Европейския шампионат, са отлични.
Само по себе си домакинството на шампионата е показателно за доверието, което ръководителите на световната гимнастика имат към ръководството на Българската федерация.
В своята 110 годишна история българската спортна гимнастика е постигнала значителни успехи и е завоювала голям авторитет. Нейни състезатели, мъже и жени, са спечелили повече от 120 медала на различни гимнастически форуми. Безспорно най-успелият й представител е Йордан Йовчев, станал първият гимнастик, участвал в шест поредни олимпиади от 1992 до 2012 г. В кариерата си Йовчев има четири олимпийски медала— един сребърен и три бронзови. Два пъти е двоен световен шампион на земя и халки.
Ще продължат ли успехите на България в спортната гимнастика, ще узнаем в близките дни.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от..