Фестивалът „Мàлешево пее и танцува” е създаден през 2004 г. с идеята да представя богатия фолклор на Югозападна България. Организатор на събитието е община Струмяни. Началото поставя Валентин Чиликов – тогава кмет на Струмяни и неговият екип. Още първата година сред участниците са няколко състава от съседна Република Македония. От второто си издание форумът вече е международен. Носи името на планината, в чиито склонове са разпръснати двайсетината села, които обединява общината. Сцената по традиция е в село Микрево, където има няколко известни фолклорни състава. Снежана Стоименова, директор на фестивала от няколко години, разказва:
От г-жа Стоименова научихме, че пленерът със заглавие „Преди 60 милиона години – реката” е започнал на 18 октомври, а на 23-ти кметът на Струмяни Емил Илиев е прерязал лентата на модернизираната сграда на музея в общината. Първата изложба, представена в него е посветена на десетата годишнина от началото на археологическите проучвания на праисторическо селище Илинденци – Масовец. Селището е основано от първите земеделци, появили се в региона около 5700 г. пр. Хр. Експонирани са материали, намерени по време на разкопките – сечива от камък, кост и глина, накити и амулети, култови фигурки и предмети, ръчна мелница и др. „Нашата цел е да превърнем фестивала, артистичните събития и историческите забележителности в туристически продукт от съвсем нов порядък. От сърце пожелаваме и успех на всички участници в „Малешево пее и танцува”, които се състезават за Голямата награда „Жар птица”, отличията „Орфееви арфи” в различните категории и приза „Българска роза”.”
От 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите..