Ваня Велкова е родена в Пловдив, един от най-красивите български градове. Животът й се стича така, че почти 20 години живее в Германия. Отначало е в Хамбург, където основава българско училище. От 2001 г., в продължение на девет години, е преподавател и директор на Българското училище в Хамбург. Тя е един от основателите на Асоциацията на българските училища в чужбина. Кариерата й продължава в Берлин, където се занимава с преподавателска дейност. Същевременно
с това г-жа Велкова е чуждестранен кореспондент на българското интернет радио „Татковина” в Германия и кореспондент за Германия на в. „България Сега” в Чикаго. От години подкрепя домове за деца, лишени от родителска грижа и извършва дарения в България. Напрегнатият й делник не прекършва връзката й с родния Пловдив. За Коледа Ваня Велкова подари на съгражданите си прекрасни мигове с изложбата „Напъстрени с традиция и красота”, подредена в Регионалния исторически музей – Пловдив. В нея тя представя личната си колекция от автентични народни носии и накити от България, както и няколко други нейни колекции. В изложбата греят със своето изящество над 20 носии от различни етнографски области на България, стари и нови образци на дантели и шевици, а също автентични предмети от бита на българите през ХIХ и началото на ХХ век. Чуйте в звуковия файл какво разказва Ваня за своята страст към българските традиции и носии.
От 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..