Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничен калейдоскоп – фолклорната 2014

БНР Новини
Ансамбъл „Пирин” отбеляза своята 60-годишнина с грандиозен концерт в Националния дворец на културата.
Снимка: архив на ансамбъл „Пирин”

Фолклорни фестивали, надпявания, годишнини... Да не забравяме и новите гласове, които открихме през отминаващата година. Събитията на 2014-та се подредиха като шарено празнично хоро. Човек ще реши, че трудните времена и лошите новини не достигат до организатори и изпълнители, които подариха безценни мигове на публиката. Стотици регионални събори, респектиращи международни събития, нови конкурси и награди изпъстриха фолклорния календар. За някои от тях ви разказахме, за други ще го направим сега – с хубава музика и добри новини.

Преди дни ансамбъл „Пирин” отбеляза своята 60-годишнина в Националния дворец на културата. Направи го с впечатляващ спектакъл, в който взеха участие изпълнители от различни поколения. Ансамбълът посрещна своя празник с респектираща равносметка – над 7000 концерта на всички континенти пред милиони слушатели. Проф. Кирил Стефанов, който близо пет десетилетия беше главен художествен ръководител, е автор и на някои от най-известните обработки на народни песни.





Международен фолклорен конкурс „Северняшки славеиВторото издание на международния фолклорен конкурс „Северняшки славеи" събра участници от Македония, Украйна, Молдова, Полша, Унгария, Румъния и България. Основната цел, която си постават организаторите от община Сухиндол, е възраждане и съхраняване на северняшкия фолклор. Младата народна певица Ана Борисова е убедена, че след докосването си до народната музика от този край, изпълнителите завинаги ще останат свързани с нея. Ана е художествен директор на конкурса, преподавател по народно пеене във Висшия технически университет „Св. Св. Кирил и Методий" във Велико Търново.

От Северна България е и Борис Машалов – един от най-големите наши певци, чиято 100-годишнина отбелязваме през 2014 г. На неговата памет бяха посветени много събития, сред които и първото издание на Годишните фолклорни награди, проведено в гр. Смолян. Идеята за събитието е на Константин Лазаров. Според него номинациите и отличията във всички области на фолклорното изкуство ще вдъхновяват и ще продължават наследената традиция.





Международен фолклорен фестивал „Златен прах”Да отбележим и поредицата от фолклорни форуми на CIOFF (международна организация на фолклорните фестивали), които с всяка изминала година увеличават броя си. С успех преминаха международните фестивали във Велико Търново, Варна, Дорково, Пловдив. Към голямото семейство на авторитетната световна организация тази година се присъедини община Челопеч, организатор на първото издание на „Златен прах”.

В Югозападна България по традиция се проведоха „Малешево пее и танцува“ (в община Струмяни) и „С песните на Сестри Бисерови“ (гр. Сандански) – също със силно чуждестранно присъствие. Още много фолклорни празници ни донесе отминаващата година, но ще спрем дотук. С надеждата, че все така няма да ни стига времето да разкажем за всички. И с пожелание за светли празници с любими хора и хубава музика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20