90-годишнината от рождението на един от най-талантливите български художници – Георги Баев, е повод за изложба на негови творби в Артгалерията на Националния дворец на културата. Експозицията продължава до края на януари. Роден в Бургас, Баев е покорен от силата и красотата на морето и в продължение на десетилетия изповядва чувствата си към него в своите картини. Платната му завладяват с яркост и дълбочина на цветовете. Творбите в изложбата са от колекцията на Националната художествена галерия. Създадени са във времето от втората половина на 50-те до средата на 80-те години на миналия век.
„Сюжетите в творчеството на Георги Баев са доста разнообразни в различните му периоди на развитие – казва в интервю за Радио България изкуствоведът Сузана Карамфилова. – През 50-те години, в ранния му период, той рисува пристанище Бургас, рибари, една серия с парапети, които са много характерни за живописта му през 60-те години. След това продължава да работи по морската тема, но включва и индустриалния пейзаж – кейове, пристанища, пейзажи с лодки и мрежи. След един трагичен инцидент през 1983 година, когато ателието му изгаря при пожар и са унищожени над 250 негови произведения, в творчеството му настъпва по-драматичен отрязък. Рисува експресивни композиции на теми като „Бежанци”, „Най-хубавият удавник”… Някои от тях са колажи от изгорелите творби, които той напластява и по този начин се получават много силни и драматични произведения.”
Една от големите теми в неговото творчество е обединила творби от серията „Спомен”. Това е поредица от минималистични, по думите на Сузана Карамфилова, творби. В изложбата са включени някои от тях. „Интересното при него е, посочва тя, че ранната му живопис е доста по-различна от тази, която създава по-късно – например с циклите „Бежанци”. Там сюжетите са различни смислово и тематично.”
Георги Баев има редица самостоятелни изложби у нас и в чужбина, негови картини участват в общи експозиции в Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. Носител е на множество награди, сред които е и престижната „Готфрид фон Хердер” на Виенския университет.
„Георги Баев отдавна е извоювал своето място в културната история на България като характерен художник със собствен стил, – посочва Сузана Карамфилова. – Той е сред авторите, които се изявяват много активно в началото на 60-те години и изграждат в общи линии облика на съвременното българско изкуство в следващите няколко десетилетия. Бих го наредила по величина и по принос в съвременното изкуство наред с автори като Генко Генков, Светлин Русев, Атанас Яранов, Георги Божилов и редица други, които са от неговото поколение и малко по-късно и които работят активно в десетилетията от 60-те години насам – някои, разбира се, до днес.”
Снимки: Венета Павлова
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...