Фамилия Моллови, от която произхождам, е много стара. Тя е била представена от известни личности, а началото си води от 1736 г. от град Елена. Всички са били учени хора за времето си и голяма част от тях са получили образованието си в Европа. Но винаги са се връщали в България, за да градят живота си тук. Между тях е имало лекари, филолози, математици, физици и кметове, но не и музиканти. Аз съм първата от рода Моллови, която се отдава на това изкуство.
Не е лесен пътят, който пианистката извървява, изграждайки кариерата си. Но е имала късмет да учи при най-големите имена на своето време – проф. Димитър Ненов, проф. Панка Пелишек и при Емил Гилелс в Русия. Неизменна част от живота й заема и работата с млади хора. Нейни изявени ученици преподават във Вашингтон, Норвегия, Сингапур, Германия, Австрия, Испания. Ето какво добавя още проф. Милена Моллова:
Действително, музиката е моят живот и всичко, свързано с нея, а именно децата ми и моите студенти. Аз още от самото начало имах възможност да избирам на кой да предам своя опит. Така се получава според мен един много добър и качествен творчески контакт между нас, който води до чудесни резултати.
Имам много положително отношение към мелодичната нова музика и това съм го доказвала през годините на моята дългогодишна работа – продължава своя разказ проф. Милена Моллова. – Още през 80-те години изпълних концерт на Самюел Барбър със СО на БНР. Беше трудно в онези времена да се представи американски автор. Също така винаги в програмата си съм обръщала особено внимание на българските класици и на композитори от по-ново време. През 2000г. Стефан Драгостинов написа специално за мен и дъщеря ми Милена Лазарова, също пианист, „Fugue Integral“– изключително интересна и авангардна творба. Двете сме я изпълнявали в България, Европа и Китай. Аз често концертирам в Азия, водя майсторски класове, изнасям и концерти. Освен това от петнайсет години, заедно с проф. Ерика Радемахер, организирам швейцарско-български фестивали. В програмата включваме по седем концерта в България и седем в Берн, като поне две от творбите са съвременни и написани по поръчка специално за фестивала.
През 2015 г. ѝ предстоят записи с цигуларя Марио Хосен – десет сонати на Бетовен, които заедно са изпълнявали вече в България, Австрия, Испания, Германия, още сонати на Брамс, както и творби от български автори. Проф. Милена Моллова ще свири и преподава отново в Китай, Швейцария, Виена, Вашингтон, Ниш. Тя има още мечти, свързани с нови автори и неизпълнявани до момента произведения. Продължава със същия приключенски дух да изследва непознати територии в необятния свят на музиката.
Първият музикален фестивал в България е основан през 1926 г. във Варна. Преди почти столетие, веднага след официалното откриване на Морските бани – първия спа център в морската столица на България, прочути музиканти като Добри Христов и Панчо..
Снимки: discogs.com, Facebook /The Mystery of the Bulgarian Voices
За своите около две години съществуване, група JazzBoree вече е добре разпознаваема като звучене. Още името на формацията говори красноречиво за симбиозата между джаз и фолклор, предимно български. JazzBoree са: Савина Стоилова – вокал, Борис..
Едно от най-разпознаваемите лица на австрийската музикална сцена – родената в Пловдив Донка Ангъчева, от няколко години е част от престижния кръг на..
Снимки: bg.wikipedia.org, bulgarianhistory.org, probuzhdane.wordpress.com, архив
Свежа лятна история, безвремие и и елегантно етно звучене – това е "Черен гранит", новият сингъл на Владимир Ампов – Графа. Песента излиза придружена от..