По всичко изглежда, че в империята на скандално известния и избягал от България бизнесмен Цветан Василев нещо става и тя или се разпада, или мутира. До миналата година прочулият се с политическите си и бизнес комбинации и сделки олигарх, както мнозина го определят, владееше компании, концерни, банки, заводи, медии и дори футболни клубове и евродепутати на обща стойност близо 10% от БВП на страната. След серия скандали и конфликти с най-влиятелни фигури от политическата сцена лъсна стряскащата и скъпоструваща впоследствие на държавата истина за притежаваната от всемогъщия бизнесмен четвърта по големина в страната Корпоративна търговска банка. Тя се оказа неплатежоспособна и беше първо затворена, а после и лишена от лиценз от властите. Остана дълг към вложителите от 2 млрд. евро, който платиха фондът за гарантиране на влоговете и държавата с помощта на нов публичен заем. Сега идва ред на контролирания от същия този уж проспериращ бизнесмен исторически телеком в страната БТК, познат под търговската марка „Виваком” плюс още четири ключови за българската икономика компании, от които една оръжейна. Това стана след като държавата като най-големия кредитор на бившата вече банка взе решителни законодателни мерки да си върне поне част от изплатените на нейните вложители пари. За подобно изключително рисково начинание се намериха необходимите хора в лицето на група никому неизвестни французи, белгийци и руснаци, претендиращи, че представляват европейски инвестиционен фонд, наречен LIC33.
В самия ден, в който беше оповестено намерението на тези „европейски инвеститори” да поемат контрола върху телекома, беше пусната и интернет страница на компанията. На страницата няма никаква заслужаваща бизнес интерес информация за нейната дейност, освен апетитите й към България и обещанието, че ще изплати общо дългове на петте компании на Цветан Василев от 900 млн. евро, след това ще я изправи на крака и накрая ще я препродаде. Междувременно стана известно, че в тези приказки може и да има известна доза истина, поне що се отнася до собствеността на БТК, след като бе съобщено, че доскорошният й мажоритарен собственик Цветан Василев наистина е сключил сделка с LIC33 в Люксембург. Колко са му платили, не е известно, споменава се атрактивната сума от 1 евро, което изглежда правдоподобно при положение, че купувачът се сдобива и с дългове от почти 1 млрд. евро.
Твърде голям публичен и медиен интерес предизвикаха действащите лица в тази поредна неясна търговско-финансова операция около БТК и останките от конгломерата на Цветан Василев. Авторитетни издания в страната разкриха ясна руска следа, споменато беше дори името на руския президент Владимир Путин, намесена беше и руската православна църква. Русия е мощна в икономическо отношение страна и с широк спектър интереси, още повече към исторически, културно и религиозно близката й България. Но в условията на сегашната геополитическа конфронтация между западната цивилизация и Русия, дори и София е принудена да се съобразява с официалното си членство в ЕС и НАТО. Така или иначе, на изкушените от моркова на 900-те млн. евро, които евентуално биха могли да влязат в държавните каси, български власти ще им бъде много трудно да предадат в неизвестни ръце стратегически актив от ранга на бившия национален телеком с цялата му фиксирана и мобилна мрежа, които все още имат значителна роля за националната сигурност. Във всеки случай и преди да вземе решение, правителството реши да провери произхода на средствата, които „европейските инвеститори” обещават да намерят неизвестно къде и как, за да ги вложат в България.
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..