В Бургас тази седмица заседаваха ръководители на граничните служби и брегови охрани на България, Румъния, Русия, Турция, Украйна и Грузия. Форумът е сполучлив регионален модел за споделяне на отговорност и съвместна дейност в противодействието на трансграничната организирана престъпност и международния тероризъм в акваторията на Черно море.
На заседанието в Бургас тази седмица България пое от Русия ротационното председателството на Форума, и ще го упражнява в продължение на една година. Опит в тези функции страната вече има, защото ще ги изпълнява за четвърти път. Но новите си отговорности в региона тя поема в момент на сложна международна ситуация, свързана с преориентиране на миграционните потоци, които заради действеното им противостоене по суша търсят обходни маршрути по море. Трябва да се отбележи, че към момента няма индикации за засилен миграционен натиск към България по море, Черноморската акватория е под непрекъснат мониторинг и през цялата минала година няма случаи на нелегална миграция в нея. Но освен предимство, това е и предизвикателство към граничните служби и бреговите охрани в региона да не допуснат такива случаи и в бъдеще. Основна тежест в сътрудничеството с граничните и брегови охрани в региона по време на българското председателство ще падне върху Черноморския граничен координационен и информационен център в Бургас, който напоследък придоби международен авторитет. Специализираното сътрудничество ще се развива и обогатява също със станалите вече традиционни съвместни учения „Черноморски ястреб”. Но българското председателство съвпада и със старта на новоучредената Европейска гранична и брегова охрана, призвана да пази външните граници на ЕС. В близките месеци вероятно ще сме свидетели на сътрудничество на Форума на черноморските гранични служби с тази структура, а това без съмнение ще обогати тяхната дейност. Като едновременен член на форума и участник в новосъздадената европейска служба, върху България ще се паднат допълнителни отговорности в това отношение.
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...