Петият президент на България Румен Радев прекрачва прага на „Дондуков” 2 с образа на проруски ориентиран политик заради изказванията си в предизборната кампания и пред чуждестранни медии, че европейските санкции срещу Русия трябва да отпаднат, както и че Крим де факто вече е руски, тъй като там е забит руският флаг. И макар че новият държавен глава потвърди евроатлантическия избор на страната ни по време на клетвата си в парламента, остава въпросът дали той наистина ще успее да излезе от сянката на досегашния си облик, продължавайки прозападната политика на Росен Плевнелиев, или ще остане лоялен на БСП с произтичащия от този избор произточен уклон и международна изолация.
Въпросът е дали Румен Радев ще успее да премине плавно от предизборната тематика към статуса на президент с реални отговорности, защото всичко казано оттук нататък ще се интерпретира като държавна позиция – коментира бившият ни посланик в Русия и политически анализатор Илиян Василев. – А тук вече има опасност, тъй като, както посочи и президентът Росен Плевнелиев, изобщо не става дума за интерпретация на събитията в Крим (Международният наказателен съд в Хага обяви анексията на полуострова за недопустим акт и това определение важи за цялата система на международното право). Що се отнася до санкциите срещу Русия, това е висящо във въздуха съждение – има санкции за Крим, други са за Източна Украйна, срещу конкретни лица, икономически мерки. Така че „Санкциите трябва да отпаднат” не е прецизна позиция.
В този смисъл, равна приближеност до Европа и Русия, в опит за някакъв сложен политически баланс от страна на новия български президент, не е позиция, която ще се толерира от партньорите ни в НАТО и в ЕС.
Проблемът на България и на президентите й е, че ние не влизаме с огромен багаж от доверие нито в НАТО, нито в Европейския съюз – продължава анализа си Илиян Василев. – Поради дългите години властване на партийната номенклатура – и преди 1989 г., и след това, ние трудно доказваме устойчива съпричастност и интеграция на вътрешната ни ценностна система с евроатлантическата. Затова и свободата на президента да заема балансиращи или независими от ЕС и НАТО позиции, да ги наречем „специфични” или „отклоняващи се”, ще бъде нулева.
Все пак не бива да предпоставяме всичко и е разумно да дадем на Румен Радев минимален срок, преди да започнем да го критикуваме, призовава анализаторът.
Той самият е поставен в трудно положение, тъй като партията, която го излъчи, сега се разграничава от него – казва Илиян Василев. – Просто на БСП не й е удобно да влезе в предизборната кампания със статут на партия на властта заради правителството, което ще бъде излъчено от нейния президент. Румен Радев пък има голям шанс да си извоюва сфера на независимост в следващите четири или пет години, защото не е партиен човек. Въпросът обаче е доколко ще може да държи в ръцете си кормилото на президентската власт и каква ще бъде ролята на Илияна Йотова, чиято партийност е доста изпъкнала.
Приемственост в президентската институция на този етап не е възможна, смята още Илиян Василев. Първата причина е, че Росен Плевнелиев, по думите му, е издигнал президентството до голяма човешка висота, която трудно се отдава на други хора, а втората – защото Румен Радев ще настрои срещу себе си тези, които са го издигнали и подкрепили. Важното е той да разбере, макар и не веднага, че държавният глава е добре да следва линия, която не е зададена от партиите, а от висшите интереси на страната, добавя накрая анализаторът.
Според социолога Андрей Райчев пък новият президент трябва да прекрати политиката на Росен Плевнелиев, която е донесла само вреда на България. Той е на мнение, че за страната ни е полезно в рамките на Европейския съюз да бъде в максимално добри отношения с Русия, защото е въпрос на изгода. Русия е основен доставчик на енергийни ресурси за България, даде пример социологът. По думите му, сто процента е сигурно, че Румен Радев ще бъде евроатлантически настроен президент. Той вече се е еманципирал от БСП, заяви Андрей Райчев и допълни: Не виждам ситуация, при която Корнелия Нинова да му диктува какво да прави. Най-голямото предизвикателство пред Румен Радев ще бъде свързано с посланието, което ще изпрати с избора си на служебен кабинет, каза още социологът. Целият народ ще го гледа, затова той трябва да подбере не просто популярни личности, а хора, които могат да вършат работа, заключи Андрей Райчев.
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о..
Във вторник сутринта, 11 февруари, в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10 и минус 4°, в отделни котловини и до минус 14°. В София ще е около минус 10°. През деня ще бъде предимно..
България се представя на Lisbon Food Affair (LFA) – най-големия хранителен панаир в Португалия, който отвори врати днес и ще продължи до 12 февруари на територията на Международния лисабонски панаир, предаде БТА. Националният щанд на България е..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
На 12 февруари говорим за цените и дали народното недоволство ще се материализира в национален бойкот на магазините на 13 февруари. Разказваме за пътя на..