Петият президент на България Румен Радев прекрачва прага на „Дондуков” 2 с образа на проруски ориентиран политик заради изказванията си в предизборната кампания и пред чуждестранни медии, че европейските санкции срещу Русия трябва да отпаднат, както и че Крим де факто вече е руски, тъй като там е забит руският флаг. И макар че новият държавен глава потвърди евроатлантическия избор на страната ни по време на клетвата си в парламента, остава въпросът дали той наистина ще успее да излезе от сянката на досегашния си облик, продължавайки прозападната политика на Росен Плевнелиев, или ще остане лоялен на БСП с произтичащия от този избор произточен уклон и международна изолация.
Въпросът е дали Румен Радев ще успее да премине плавно от предизборната тематика към статуса на президент с реални отговорности, защото всичко казано оттук нататък ще се интерпретира като държавна позиция – коментира бившият ни посланик в Русия и политически анализатор Илиян Василев. – А тук вече има опасност, тъй като, както посочи и президентът Росен Плевнелиев, изобщо не става дума за интерпретация на събитията в Крим (Международният наказателен съд в Хага обяви анексията на полуострова за недопустим акт и това определение важи за цялата система на международното право). Що се отнася до санкциите срещу Русия, това е висящо във въздуха съждение – има санкции за Крим, други са за Източна Украйна, срещу конкретни лица, икономически мерки. Така че „Санкциите трябва да отпаднат” не е прецизна позиция.
В този смисъл, равна приближеност до Европа и Русия, в опит за някакъв сложен политически баланс от страна на новия български президент, не е позиция, която ще се толерира от партньорите ни в НАТО и в ЕС.
Проблемът на България и на президентите й е, че ние не влизаме с огромен багаж от доверие нито в НАТО, нито в Европейския съюз – продължава анализа си Илиян Василев. – Поради дългите години властване на партийната номенклатура – и преди 1989 г., и след това, ние трудно доказваме устойчива съпричастност и интеграция на вътрешната ни ценностна система с евроатлантическата. Затова и свободата на президента да заема балансиращи или независими от ЕС и НАТО позиции, да ги наречем „специфични” или „отклоняващи се”, ще бъде нулева.
Все пак не бива да предпоставяме всичко и е разумно да дадем на Румен Радев минимален срок, преди да започнем да го критикуваме, призовава анализаторът.
Той самият е поставен в трудно положение, тъй като партията, която го излъчи, сега се разграничава от него – казва Илиян Василев. – Просто на БСП не й е удобно да влезе в предизборната кампания със статут на партия на властта заради правителството, което ще бъде излъчено от нейния президент. Румен Радев пък има голям шанс да си извоюва сфера на независимост в следващите четири или пет години, защото не е партиен човек. Въпросът обаче е доколко ще може да държи в ръцете си кормилото на президентската власт и каква ще бъде ролята на Илияна Йотова, чиято партийност е доста изпъкнала.
Приемственост в президентската институция на този етап не е възможна, смята още Илиян Василев. Първата причина е, че Росен Плевнелиев, по думите му, е издигнал президентството до голяма човешка висота, която трудно се отдава на други хора, а втората – защото Румен Радев ще настрои срещу себе си тези, които са го издигнали и подкрепили. Важното е той да разбере, макар и не веднага, че държавният глава е добре да следва линия, която не е зададена от партиите, а от висшите интереси на страната, добавя накрая анализаторът.
Според социолога Андрей Райчев пък новият президент трябва да прекрати политиката на Росен Плевнелиев, която е донесла само вреда на България. Той е на мнение, че за страната ни е полезно в рамките на Европейския съюз да бъде в максимално добри отношения с Русия, защото е въпрос на изгода. Русия е основен доставчик на енергийни ресурси за България, даде пример социологът. По думите му, сто процента е сигурно, че Румен Радев ще бъде евроатлантически настроен президент. Той вече се е еманципирал от БСП, заяви Андрей Райчев и допълни: Не виждам ситуация, при която Корнелия Нинова да му диктува какво да прави. Най-голямото предизвикателство пред Румен Радев ще бъде свързано с посланието, което ще изпрати с избора си на служебен кабинет, каза още социологът. Целият народ ще го гледа, затова той трябва да подбере не просто популярни личности, а хора, които могат да вършат работа, заключи Андрей Райчев.
Министерството на туризма организира рекламно-опознавателен тур за полски журналисти от специализирани медии в сферата на туризма. От 2 до 9 февруари журналистите посетиха най-популярните ни зимни курорти – Банско, Боровец и Пампорово, за да се..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение, предаде кореспондентката на БНР Елена Тамакярска...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от “Националното космическо общество“ (NSS) в САЩ...
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
На 12 февруари говорим за цените и дали народното недоволство ще се материализира в национален бойкот на магазините на 13 февруари. Разказваме за пътя на..