Бельова църква не привлича с пищен външен вид, но този, който влезе, остава изумен от богатата стенописна украса в ярки багри с безброй библейски сцени и светци. Един от нейните изследователи е археологът Веселин Хаджиангелов, директор на Историческия музей в Самоков. Като автор на различни публикации за Бельова църква и участник в археологическите й проучвания, се обърнахме към него да ни разкаже повече:
На сайта на музея пише, че Бельова църква е най-старият и значим обект от епохата на Средновековието. Каква част от оригиналната сграда е запазена през вековете в днешния храм?
При проучванията през 2009 г. са сигнирани и показани допълнителни помещения (пастофории)по западната фасада на храма, датирани от VI век. Църквата и наосът са издигнати върху централния наос на раннохристиянската църква. Следващата поред църква е изградена някъде около XII век. В изкопите, направени в непосредствена близост до сегашната църквата, се откриха множество погребения от един изключително дълъг период на функциониране на некропола, който започва от XII век и завършва 1867 година. След нашествието през XIV век има най-вероятно опожаряване. В този си вид, с ранните стенописи, се предполага, че е изграден наново някъде през XVI век. И първите стенописи, които са частично разкрити, се датират именно от края на XVI и началото на XVII век. Те са изключително интересни и информативни. Това, което ги прави уникални, е изобразяването на Седемте вселенски събора, Христос Пантократор, Света Троица. Великолепни изображения, за които много специалисти смятат, че ако не са дело на Свети Пимен Зографски, то са на негови ученици. При всички проучвания на ранни стенописи в района на Самоков, се откри, че те носят единни белези. Похватите, които зографите са ползвали, говорят за наличност на способности, родени в една школа, най-вероятно в Атон.
Чие дело е иконостасът и стенописите в Бельова църква?
Иконостасът е напълно реставриран. Той е дело на известния самоковски резбар Стойчо Фандъков. Иконите в царския ред са също дело на известен зограф – Георги Клинков. Икони има и на Никола Образописов, освен стенописите. Последните стенописи са дело на трима автори Никола Образописов, и на неговите помощници Димитър Даскалов Дупничанина и сина на Захари Зограф – Христаки Захариев Зограф.
Бельова църква е паметник с национално значение. Черквата е действаща и работи без почивен ден. В забързания си делник или празник, не я отминавайте, ако пътувате от Самоков за Боровец. Спрете, влезте в обширния двор, в който цари покой и безмълвие. Ще останете очаровани!
Снимки: svetimesta.com
На 20 юни честваме паметта на преподобни Наум Охридски, свещеномъченик Методий, епископ Патарски и свети Калист, патриарх Константинополски. Св. преподобни Наум Охридски е българин от благороден произход. Като оставил всичко, последвал..
На 19 юни честваме паметта на свети апостол Иуда, брат Господен по плът, преподобни Паисий Хилендарски, преподобни Паисий Велики и свети мъченик Зосима Созополски. Свети Паисий Хиландарски е роден през 1722 г. в Банско в благочестиво..
На 18 юни Православната църква чества свети мъченици Леонтий, Ипатий и Теодул. Свети мъченик Леонти бил военен командир в императорската армия във финикийския град Триполи по време на управлението на Веспасиан (70 – 79). Отличавал се с..
Днешната неделя е посветена на светите Отци от 6-те Вселенски събори. На 13 юли празнуваме и Събор на св. архангел Гавриил и възпоменаваме..
На 14 юли възпоменаваме свети апостол Акила - ученик на апостол Павел, назначен от него за епископ в Хераклея. Преди да приеме християнството,..