С изложба „Пред прага на Света гора“ започнаха честванията, свързани със 130 години от основаването на СУ„Св. Климент Охридски“. Автор е гръцкият фотограф Димитрис Лузикиотис, който е уловил в обектива си детайли от материалното пространство, лишено от човешко присъствие, в което обект на внимание са само отворени или затворени врати и прозорци.
Както очите са огледало на душата, така прозорците и вратите отразяват душата на сградите. В Света гора, зад праговете и первазите, животът тече далеч от човешката суета, но въпреки това там също има украси и изкуство.
Атонските монаси правят вратите и прозорците големи, нарисувани, със сложна орнаментика и дърворезби, обясни фотографът. Това изглежда като едно насърчение да култивираме душата си, за да станем по-добри хора, по-добри граждани и да се разбираме помежду си.
Димитрис Лузикиотис е роден на Халкидики, в село Стратоники, което гледа към Света гора. На 12 години спечелва фотоапарат от едно списание и започва да снима. След това изучава фотография и се реализира в сферата на графичния дизайн и рекламата. Но най-любима остава за него некомерсиалната художествена фотография. Сред любимите му теми са нестинарството, варенето на ракия в семейни дестилерии и други уникални преживявания, които го вдъхновяват да пише истории със снимки.
Инициатор на проекта „Пред прага на Света гора“ е проф. Аксиния Джурова, бивш директор на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ. Като историк на изкуството, проф. Джурова е пленена от множеството архитектурни стилове, които са въодушевили атонските строители. Посетителят на Света гора вижда необарок, неоренесанс, неокласика, поствизантийски стил, но между майсторите съществува определена приемственост. Снимките, показани в изложбата в Софийския университет, са основно от т. нар. столица на Атон - Карея. В този административен център, като в един малък парламент, заседават два пъти седмично, както са го правили векове наред, представители на 20-те манастира, които действат на Атон. Любопитен факт е, че доста жени проявяват интерес към фотоизложбата, за да надникнат в забранения за тях свят на Зографския, на Хилендарсия манастир и на Великата Лавра "Св. Атанасий Атонски".
Фотосите „Пред прага на Света гора“ могат да бъдат разгледани до 23 февруари.
На 2 март в зала "България" Националният филхармоничен оркестър и маестро Найден Тодоров ще представят "Нестинарски танц" от Марин Големинов, Концерта за пиано № 3, опус 31 в си бемол минор от Панчо Владигеров с бляскавия солист Георги Черкин и Симфония №..
Изложба на художника Стоимен Стоилов ще бъде открита в Българския културен институт "Дом Витгенщайн" (Parkgasse 18) във Виена, Австрия, на 28 февруари и ще може да бъде видяна до 28 март. Експозицията съдържа живопис, пастели и графика. Стоимен..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
На Радио България гостува канадският писател от египетски произход Ерик Шакур. Отличен с множество награди, дебютният му роман Ce que je sais de toi..
Изпълнителната агенция “Национален филмов център“ представи нова дигитална платформа Filmсenter.bg. Порталът безплатно улеснява достъпа на..