„Да бъдеш или да не бъдеш - това е въпросът“ е цитат от една от най-популярните пиеси на Шекспир „Хамлет“. Именно той ще прозвучи на 32 езика в Малката базилика в Пловдив по повод Международния ден на майчиния език, който отбелязваме на 21 февруари. Причината именно английският драматург да бъде избран за автор, чието творчество да бъде четено е тази, че през 2019 година се навършват 455 години от неговото рождение. Цитатът ще прозвучи както в оригинал, така и на български, турски, арменски, иврит, ромски, руски, украински, френски, китайски, немски, италиански, испански, гръцки, чешки, полски, сръбски, албански, шведски, арабски, кюрдски, молдовски, персийски, японски, монголски и азарбейжански. Част от програмата на празника е и представянето на различните държави по света, които имат свои представители в древния, но вечен Пловдив. Сред тях са арменци, евреи, гърци, турци и роми, както и чуждестранни студенти от всички континенти, избрали да учат в университетите на града. Те ще представят своите държави с песни, танци, поезия или различни характерни обичаи. Организатор на събитието е Българо-турският литературен клуб в Града под тепетата. Защо е важно отбелязването на Международния ден на майчиния език и каква е историята на избраната дата – 21 февруари, разказва членът на УС на Българо-турския литературен клуб г-жа Шенар Бахар:
Международният ден на майчиния език е обявен по време на Генералната конференция на ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 година и се отбелязва всяка година от 2000-та насам, с цел насърчаване на многоезичието и културното многообразие. Датата не е избрана случайно, а в знак на почит към събитието от 21 февруари 1952 година, когато в Дака – столицата на днешен Бангладеш, от куршумите на полицейски служители са били убити студенти, които участват в демонстрация. Те искат техният роден език – бенгалски, да бъде провъзгласен за официален в страната.
Всяка година акцентът на честването на Международния ден на майчиния език е различен. „Местният език като фактор за развитие, мир и помирение“ е мотото за настоящото издание, а целта му е да подчертае заслужената роля на всички езици за изграждането и опазването на културната идентичност на народите. В този смисъл да обърнем поглед към Пловдив е напълно естествено, не само заради това, че тази година е Европейска столица на културата, но и заради хилядолетното съжителство на много различни етноси и култури, които са оставили траен отпечатък в културата, духа и бита на града, съществуващ без прекъсване от ІV в пр. н.е.
Начало на празника ще бъде дадено с прочитането на стихотворението „Българският език“ от българския поет, писател и драматург Иван Вазов. То е избрано неслучайно, тъй като с него патриархът на българската литература иска да опровергае съществувалото в края на ХІХ век внушение, че българският е груб и му липсва мелодия. Днес в света се говорят над 6000 езика, като 24 от тях са обявени за официални в рамките на Европейския съюз. Интересен факт, свързан с езиците в рамките на ЕС е, че по инициатива на Съвета на Европа, 26 септември е обявен за Европейски ден на езиците. Една от целите на тази инициатива, която се провежда от 2002 година насам е да накара европейците да изучават повече езици, без значение дали е свързано с професията им, или е за удоволствие.
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в Армения – журналистката Цветана Паскалева, а след това се потапяме в традициите, завещани от предците..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...