Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баба Марта в Милано говори на български ... и не само!

Българи, румънци, молдовци и македонци ще приветстват пристигането на пролетта с „Балканска пролет в бяло и червено“. Празникът ще се състои в Милано на 24 февруари и е посветен на първи март - денят, когато закичваме любимите си хора с амулет за здраве, изработен от бели и червени конци. В България той се нарича „мартеница“, в Румъния и Молдова „марцишор“, а в Северна Македония „мартинки“. През 2017 година „мартеница“-та е вписана в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството, след колективна номинация от четирите държави – факт, който провокира балканските общности в Милано да организират общ празник.

На практика, в началото това бяха работилници за мартеници на Българското училище в Милано. След предложението за вписване на мартеницата като нематериално културно наследство на ЮНЕСКО, по
идея на адв. Мария Ганчева – зам.-председател на нашия център, решихме да разширим тези лаборатории и към другите нации, които споделят тази традиция, каза Гергана Христова, председател на езиков и културен център “Тук България “ и българското неделно училище в Милано.



За трета поредна година балканският празник се организира в сътрудничество с итало-румънския културен център – Милано, молдовската асоциация „Ватра Неамулуй“ – Милано и македонската културна асоциация „Каменния мост“. Събитието ще премине под патронажа на Общината на Милано и генералните консулства на България, Румъния и Молдова в италианския град. Жури ще избере най-хубавите мартенички, изработени от деца с помощта на експерти от четирите културни асоциации и родителите от българското училище. Празникът ще завърши с лаборатория по български народни танци, под вещото ръководство на фолклорна група “Веселие”.




„Балканска пролет в бяло и червено“ е замислен като наситен със събития ден – ценен урок за нашите деца по солидарност и споделянe на общите културни ценности и традиции на балканските общности в Милано. Това е начинът, по който това наследство може да продължи да се предава от поколение на поколение, като свързва дълбоките корени с космополитното усещане за общност, казват организаторите.

Снимки: FB Centro linguistico e culturale Qui Bulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Спасителен център за сухоземни костенурки

Зимата на костенурките – екипът на Спасителния център край с. Баня се грижи за над 200 черупчести обитатели

Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..

публикувано на 22.01.25 в 12:00

България се представя на туристическото изложение FITUR 2025 в Мадрид

България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави...

обновено на 22.01.25 в 07:05

Мултимедийна изложба представя историята и гласовете на БНР

На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..

публикувано на 22.01.25 в 06:10