Още от създаването си през 1992 г, Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/ се стреми да съхрани и подпомогне възпитанието на българските деца зад граница и да допринесе за духовното единение на всички наши сънародници зад граница. Тя поддържа контакт с множество български организации, асоциации и дружества, младежки обединения, издирва и систематизира сведения за нашите общности по света. През настоящата година Агенцията продължава своята упорита работа в тази насока и организира много събития, сред които конкурсът „Българка на годината“ и „Спартакиада“ в Приморско, в която участваха над 150 деца от българските общности в Украйна, Молдова, Румъния, Сърбия. Освен това Агенцията подпомогна издаването на две книги, разказващи за живота на българин в Аржентина и на банатските българи. В интервю за Радио България, изпълняващият длъжността председател на ДАБЧ Димитър Владимиров коментира, че:
Едно от ежегодните събития на ДАБЧ са и трите детски конкурса, в които български деца от всички краища на света, се състезават за награди за песен, рисунка или произведение, посветено на България. Тазгодишното издание предложи оспорвана надпревара и в трите конкурса. През годините, литературният конкурс, носещ името на писателя Стефан Гечев,се утвърждава като програма за издирване, подготвяне и насърчаване на деца с изявени литературни способности от българските общности по света. Произведенията, които изпращат участниците от различни възрастови групи могат да бъдат както поезия, така и проза. Първа награда за поезия, в категория от 6 до 10 години, получи Михаела Тасева, ученичка в 4 клас на БНУ „Аз съм българче”, Бремен, Германия. В категория „Проза“, първа награда в тази възрастова група, получиха Виктория Богдева от Българския културно-просветен център „Аз Буки Веди”, Болград, Украйна и Дмитрий Николаев от Молдова. Наред с литературния конкурс, интерес предизвика и този за песен, носещ името на българската народна певица Любка Рондова. Условието за участие в него е участниците да представят по две песни, една от които да е народна, а другата – на български изпълнител по техен избор. Изборът на журито определи първата награда за съвременна песен в категория от 5 до 10 години, да бъде присъдена на Жозефин Шор от Българското училище „Пейо Яворов“, към посолството на България в Брюксел. Първа награда за своето изпълнение на фолклорна песен, получи Ангелина Мъсан от Българско неделно училище „Родолюбие“ в село Табаки, Украйна. Едно от децата, наградени за своето изпълнение бе и Татяна Касапова, която получи втора награда в категория 15-18 години. Освен с глас, тя привлече вниманието и с премяната си, тъй като бе единствената, избрала да облече народна носия, за да изпълни песента си. Минути, след като взе отличието, тя се представи пред Радио България:
Победителите от трите детски конкурса, може да видите тук.
Снимки: Йоан Колев
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..