Още от създаването си през 1992 г, Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/ се стреми да съхрани и подпомогне възпитанието на българските деца зад граница и да допринесе за духовното единение на всички наши сънародници зад граница. Тя поддържа контакт с множество български организации, асоциации и дружества, младежки обединения, издирва и систематизира сведения за нашите общности по света. През настоящата година Агенцията продължава своята упорита работа в тази насока и организира много събития, сред които конкурсът „Българка на годината“ и „Спартакиада“ в Приморско, в която участваха над 150 деца от българските общности в Украйна, Молдова, Румъния, Сърбия. Освен това Агенцията подпомогна издаването на две книги, разказващи за живота на българин в Аржентина и на банатските българи. В интервю за Радио България, изпълняващият длъжността председател на ДАБЧ Димитър Владимиров коментира, че:
Едно от ежегодните събития на ДАБЧ са и трите детски конкурса, в които български деца от всички краища на света, се състезават за награди за песен, рисунка или произведение, посветено на България. Тазгодишното издание предложи оспорвана надпревара и в трите конкурса. През годините, литературният конкурс, носещ името на писателя Стефан Гечев,се утвърждава като програма за издирване, подготвяне и насърчаване на деца с изявени литературни способности от българските общности по света. Произведенията, които изпращат участниците от различни възрастови групи могат да бъдат както поезия, така и проза. Първа награда за поезия, в категория от 6 до 10 години, получи Михаела Тасева, ученичка в 4 клас на БНУ „Аз съм българче”, Бремен, Германия. В категория „Проза“, първа награда в тази възрастова група, получиха Виктория Богдева от Българския културно-просветен център „Аз Буки Веди”, Болград, Украйна и Дмитрий Николаев от Молдова. Наред с литературния конкурс, интерес предизвика и този за песен, носещ името на българската народна певица Любка Рондова. Условието за участие в него е участниците да представят по две песни, една от които да е народна, а другата – на български изпълнител по техен избор. Изборът на журито определи първата награда за съвременна песен в категория от 5 до 10 години, да бъде присъдена на Жозефин Шор от Българското училище „Пейо Яворов“, към посолството на България в Брюксел. Първа награда за своето изпълнение на фолклорна песен, получи Ангелина Мъсан от Българско неделно училище „Родолюбие“ в село Табаки, Украйна. Едно от децата, наградени за своето изпълнение бе и Татяна Касапова, която получи втора награда в категория 15-18 години. Освен с глас, тя привлече вниманието и с премяната си, тъй като бе единствената, избрала да облече народна носия, за да изпълни песента си. Минути, след като взе отличието, тя се представи пред Радио България:
Победителите от трите детски конкурса, може да видите тук.
Снимки: Йоан Колев
От 22 до 24 юли Добруджанският съюз на зърнопроизводителите организира за четвърти път изложението "Ден на полето", което тази година ще бъде разположено в землището на крайморския град Балчик. Събитието продължава да следва традицията..
Фондация "За утре" стартира проекта "Да творим заедно", събиращ младежи от Албания, Литва и България и техни връстници със специални потребности, съобщи БТА. Дейностите са финансирани по програма "Еразъм плюс" и са насочени към социалното и..
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев проведе двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на британската страна. Двамата министри обсъдиха..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..
Три часа и 10 минути, с 31 песни, пред над 40 000 почитатели . Това са фактите от завръщането на Guns N’ Roses в София – на 21 юли, на националния стадион..
Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се..