Приключи първата фаза на издирване и спасяване на хора под рухналите сгради след опустошителното земетресение с магнитуд 6,4 степен по скалата на Рихтер, което разлюля Албания на 26 ноември.
“Равносметката е трагична” – каза пред микрофона на Радио България посланикът на Албания в България Доника Ходжа и обясни, че освен жертвите, чиито брой достигна 51 души, „около 900 са получили първа помощ в болниците, 45 души са спасени при издирвателните операции и са извадени от развалините с помощта на държавите, които са до нас и се отзоваха, дори без да искаме тяхната помощ. Повече от 1 200 къщи са напълно разрушени, много блокове са с напукани стени и хората се страхуват да се върнат в тях. На практика около 5 200 души остават на улицата и в момента се намират по палатки, като все още сме на етап установяване на щетите“.
Седмица след най-силния трус бизнесът е парализиран, хората не се явяват на работа. Много са жителите на най-засегнатите райони около град Дуръс и столицата Тирана, които са напуснали домовете си и в момента се намират при свои близки в други части на страната.
„Албанците са в паника. Земетресението на 26 ноември беше последвано от повече от хиляда вторични труса с магнитуд между 1,9 и 5,2 степен по скалата на Рихтер и страхът им е разбираем“ – обясни посланик Ходжа. „Въпреки, че специалистите успокояват, че може би пикът е отминал, трусовете са опасни и за вече повредените сгради, които могат да станат напълно негодни за живеене“.
На терен е вече голям екип от около 50 психолози от Косово, които помагат на своите местни колеги при справянето с последствията за по-бързото връщане на хората към нормалния ритъм на живот. Следващото предизвикателство пред страната е установяването на щетите и най-вече на опасните сгради, които да бъдат съборени или ако е възможно – спешно ремонтирани. Тук има нужда от международна подкрепа, очаква се пристигането на специалисти – инженери и архитекти от Италия и САЩ. Молба за такава помощ е отправена и към България.
“Българското правителство ни помогна още в първия момент – получихме 200 хиляди лева от МВнР“ – обясни посланикът, като спомена и хуманитарната помощ изпратена от МВР и Българския червен кръст с палатки, одеяла, чаршафи, хигиенни комплекти за най-спешните първоначални нужди. “Освен това няколко фондации, макар и със скромни суми по обявените банкови сметки, подпомогнаха нашата дарителска кампания. В този момент и най-малкото дарение е от значение за Албания и за албанците. Искам да благодаря за жеста на едно българско семейство, което живее във Франция и предложи своя дом в България, за да бъде настанено там някое от пострадалите семейства. Това са малки жестове, които показват много“.
В този момент най-важното, от което албанският народ има нужда е проявата на солидарност, тъй като щетите са толкова големи, че страната не е в състояние да се справи сама с последствията.
„Както казах, щетите са апокалиптични. Това е истинска катастрофа за страната ни и не можем да се справим сами. Разбрахме го още в първите часове след земетресението. Затова молим за помощ всички приятелски страни – съседите, ЕС, всички които могат да ни помогнат“.
И не само към държавите е отправен апелът. Дарителската кампания е отворена за всеки, който има възможност със собствени средства да подпомогне възстановяването, което несъмнено ще отнеме години.
Снимки: dosja.al и Посолство на Република Албания в България
В петък минималните температури ще бъдат от 7 до 12°. В София ще е около 10°. През деня над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на..
"България не поставя допълнителни условия към процеса и преговорите на Северна Македония с ЕС", каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването в София на форума "ЕС среща Балканите". Във форума участват европейският комисар по разширяването..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява човешките хромозоми по време на митоза, което досега се смяташе за невъзможно . Научният..
В брой 47 на предаването слушайте: Западно- и средноевропейският митрополит Антоний за работата сред българските общности зад граница и..
С премиера Росен Желязков обсъдихме плана на ЕС за нова стратегия за Черно море, която Еврокомисията ще представи скоро. Това съобщи комисарят по..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява..