Емил Личев и Петър Бодуров са млади, активни и амбициозни хора. Свързват ги много неща, но най-главните са оптимизъм и вяра, че промяната започва от самия човек. Осъзнали силата и красотата на тази промяна, младежите от Шумен започват да действат, за да може в града им да се случи положителна промяна.
Сред идеите, по които са работили заедно са „Младежка сфера“, Младежки стрийт арт фестивал „Шумен и буден“, „Recycle Art”.
Все проекти, насочени към подобряване на градската среда и насърчаване на младежката активност. Повод да се свържем с тях беше последната им реализация – проекта „Библиотека в дървото“, в един от централните паркове на града, чието откриване беше на 8 декември.
Искаме да живеем в по-красив град, с по-интересни забележителности, затова решихме да превърнем това дърво в нещо полезно за хората – споделя Емил Личев.
Младежите виждат едно старо дърво, за което разбират, че Общината планира да го отсече. Веднага им идва вдъхновението – да го превърнат в библиотека. Още един начин да приложат знанията, уменията и ресурсите си в полза на своя град и съгражданите си. Свързват се с Общинския младежки съвет, правят конкретна визуализация и представят идеята на председателя Петър Бодуров. Така, стъпка по стъпка, извървяват пътя към преобразяването на старото дърво в малка еко библиотека.
Емил Личев се занимава с интериорен дизайн, а Петър Бодуров по професия е икономист и финансист, освен това е председател на Общинския младежки съвет гр. Шумен и фондация „Подобри“.
Това е млада организация. Целта ни е да работим в няколко направления. Намеса в градската среда и гражданска активност, т.е. да работим с доброволци, да популяризираме доброволчеството като цел, за да може повече млади хора да уплътняват времето си по смислен начин, помагайки и преобразявайки обществото около себе си – обяснява Петър Бодуров.
Но докато Емил, Петър и доброволците се стараят да подобрят средата, в която живеят, има и други хора, които мислят различно. Например вандалите, които няколко пъти са разрушили част от „Младежката сфера“ – пространство за артистични изяви в един от парковете на града. Има и песимисти – като таксиметровия шофьор, с когото разговарях относно „Библиотеката в дървото“ – които подкрепят младежите, но са огорчени да гледат как красивото се руши, и то нарочно.
Но: Кое е по-добре? Да има нещо или да няма нищо. Нашата философия е да направим нещо, да се постараем то да изглежда максимално добре и да измислим как на първо време да се опазва – казва Петър Бодуров и още:
Очакванията ни се базират на целите и проектите, които сме предвидили за 2020 година. Моята философия е, че това, което се случва с моя живот и до някаква степен с обществото, зависи от мен. Ако аз съм активен, предложа и реализирам някакви идеи, които да се възприемат от други хора, то аз по някакъв скромен начин мога да влияя върху средата.
В химна на гр. Шумен се пее „От тука започва България… Обаче в тази наша България в момента се казва, че младежите я напускат. Това, което аз виждам от мои познати и приятели е, че много млади хора започват да се връщат в България. Този тренд, при който на всяка цена младите се стремят да отидат да живеят в чужбина, да избягат от България, вече понамаля – споделя впечатленията си Петър.
А колкото до Шумен, той е оптимистичен в прогнозите си. Казва, че има едно движение на млади хора, които завършват училище и тръгват да учат в други градове или държави. Но когато дойде време да създават семейства, дали заради близките си или заради по-чистия въздух, те се връщат обратно в родния град. А това оказва благоприятно влияние и върху икономиката на региона.
Снимки: личен архив
Ивет Атанасова от 11 клас на математическата гимназия в Силистра е победител в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия". Нейният род произхожда от град Кочани във Вардарска Македония. Във възрастова група..
Обичаме да казваме, че България се простира дотам, докъдето има българи. За да бъде това духовно пространство, тези духовни граници на България, жизнени и здрави, трябва да има здрава връзка с нашите сънародници зад граница. Това заяви във Върщец..
За първи път манифестът на българското национално възраждане и просвещение "История славянобългарска" написана от св. Паисий Хилендарски излиза на украински език. Преводът, илюстрациите, коментарите и предговорът са на Олена Грицюк – архитект,..
Българинът вече разполага с брутно богатство от над 1 трилион лева, сочи проучване на Експертния клуб за икономика и политика, публикувано наскоро...
В "България днес" на 28 Май слушайте: 01:33..
Харизматична личност, с фино чувство хумор и усет за мярка и естетика – това научаваш още при първа среща за журналиста, преводач и водещ на..