Във връзка с притесненията по отношение разпространението на новия коронавирус, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев лично се е запознал с организацията и координацията между държавните органи, отговарящи за опазването на здравето на гражданите, пристигащи в България. На брифинг на Летище София министърът представи съвместната работа в тази посока на здравните, граничните и летищните власти. На двата терминала на Летище София работят най-малко 10 представители на здравните власти координирано с представители на останалите държавни институции.
Всички пътници минават през термокамерен контрол, който определя точната температура на всеки един. При температура над 37 градуса пасажерът бива отвеждан в изолирана стая, където попълва анкетен лист и се определя здравословното му състояние. Хората с температура се извеждат през отделен изход. Оттам ги поема санитарен автомобил с медицински екип, който ги насочва към специализирани лечебни заведения.
Особено завишен е контролът към пристигащи от Истанбул, Москва и Доха. Министърът посочи, че само при един човек от шестима души, пристигнали в България от Китай, е установено леко повишение на телесната температура - 37.1 градуса. Въпреки ниската температура, той е изолиран.
До петък ще бъдат получени още три термокамери − за летищата във Варна и Бургас и една резервна за летището в София.
Що се отнася до влизането в България по море, стана ясно, че според съществуващия регламент, шест държавни служби са натоварени да проверяват акостиращите кораби, техните екипажи и пасажери.
Ананиев посочи, че през настоящата седмица предстои заседание на Съвет на министрите на здравеопазването в Брюксел, в рамките на което ще бъдат обсъдени общоевропейските здравни мерки.
На 18 май румънците ще гласуват отново за президент Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Симион, който е кандидат на..
"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х" по повод избирането на новия глава на Ватикана и римокатолическата общност в света...
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..