„Не се притеснявайте за нас! Добре сме всички. Животът тук си върви нормално. Паника няма. Сингапурското правителство и институциите тук се грижат добре за това, хората да са спокойни и да са здрави“. Това каза за Радио България Мартин Кърнолски – един от около 400-те българи в тази азиатска държава, когото попитахме как се развива там ситуацията покрай коронавируса.
Към момента в Сингапур има около 80 човека с установен вирус. Няма информация сред тях да има българи. Смъртни случаи няма.
„Имаше паника преди три седмици, когато се разбра, че има такъв вирус на този свят и че бил много страшен и опасен. Което, между нас казано, не е съвсем така. Четейки статистиките, виждам, че успеваемостта при лечението е много по-голяма, отколкото при други грипове, казва Мартин Кърнолски. – Според мен паника се всява от медиите по някаква друга, бих казал спусната отгоре наредба, с икономически или политически цели, и хората в цял свят се изплашиха. Тук също в началото изкупиха всичко по магазините, включително тоалетната хартия. Но след това министър-председателят излезе пред народа чрез телевизията и каза: „Хора, имаме достатъчно запаси. Не се притеснявайте“.
В момента в страната е спокойно, въпреки обявения „оранжев“ код за опасност. Навсякъде на обществените места – в затворени пространства със струпване на хора, им се измерва температурата.
„Лепят ни лепенки – най-обикновени кръгчета, по дрехите с дата и температура. Всеки може да си лепне такава лепенка. Но хората в Сингапур са стриктни. Научени са, че глупав или не, законът е закон и трябва да се спазва. Ако е казано, че нещо трябва да се прави, то се прави“.
Малцина са хората в Сингапур, които в момента носят предпазни маски.
„Бумът на маските мина. В началото те веднага бяха изкупени. Но става все по-ясно, че маските би трябвало да предпазват околните от теб, а не теб от околните. Имат и кратък живот – два часа извън болнична среда и половин час в болнична среда“, разказа в интервю за Радио България от Сингапур Мартин Кърнолски.
Снимка: wallacewoon.com
Намираме Феникс Върбанов в привидното безвремие между две изложби; между уловената пулсация на времето, душата и сърцето и движението към новите идеи, от които ще се освободи нов дух; между имагинерното и едновременно с това физическо съжителство на..
Александра Торлакова е новата звезда на българската общност в Лас Вегас. Макар да е едва на 23, и само от две години да живее и работи отвъд Океана, родената в София художничка вече се е вписала в артистичните среди на този американски град...
Името на проф. Владимир Кефалов е в списъка на учените, носители на престижната Бреслерова награда за заслуги в изучаването на човешкото зрение през 2019 г. Най-важните открития на българския физик, който живее и работи в САЩ от близо три..
"Преди да изобретя "Трапеца на смъртта", аз се наричах Лазар Добрич и така ме пишеха по афишите и програмите." Сеньорът на световното цирково изкуство..