Правителството обяви извънредна епидемична обстановка, считано от 0:00 часа на 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
В последния ден от извънредното положение в България министърът на здравеопазването се възползва от възможността, която му дават приетите промени в Закона за здравето и внесе предложение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, което Министерският съвет прие. Като основен мотив се изтъква липсата на рязка промяна в развитието на болестта. „Считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат. На базата на оценката, направена от главния държавен здравен инспектор за развитието на заболяването в България и света, правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
От 0:00 часа на 14 май ще бъдат в сила няколко заповеди, свързани с противоепидемичните мерки, правилата за преминаване през контролно-пропускателните пунктове, за карантиниране и изолация на хора при пътуване и при контакт с болни, както и за функционирането на различни дейности, съобщи министърът.
Разрешаване на трансплантациите и свободно придвижване в градските градини и паркове са двете нови мерки, които ще бъдат включени в заповедите, съобщи министър Ананиев.
Остава в сила правилото за социална дистанция, носенето на маски в закрити помещения, на обществени места и в градския транспорт. Запазва се 14-дневната карантина за всеки, който влиза на територията на България от друга държава, независимо дали е българин или чужденец. На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно. Прави се алгоритъм съвместно с Министерството на образованието за отварянето на детските градини с групи от максимум 10-12 деца, съобщи още министърът. Възможно е увеличаване или намаляване на ограниченията в зависимост от епидемичната обстановка, посочи Кирил Ананиев.
Чуйте брифинга на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев ТУК.
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..