Ударът, който новият коронавирус нанесе върху туризма, особено преди началото на най-активния сезон от годината, е безспорен факт. Сега е време обаче да се говори за изхода от пандемията и за практическите възможности за възстановяване на бранша, а също − да се начертае план за действие, в случай на повторение на същата или пък при развитието на друга всеобща криза. Според специалиста по туризъм и дигитален маркетинг Руслан Йорданов, към когото Радио България се обърна за мнение, трябва да се научим да живеем с кризите. Като автор и създател на един от най-популярните български информационни портали за туризъм, той следи бранша от близо.
„Днес на туризма в България са нужни много неща, но три се отличават − образование, отношение, уважение – казва експертът. − Изминалите месеци бяха тест за нашите работодатели и за нашия бизнес. Днес обаче всеки един трябва да намери индивидуален подход − да е активен, различен, иновативен. Българските хотелиери претърпяха огромни загуби, но повечето от тях взеха мерки. Силно вярвам, че и правителството ще намери допълнителни лостове, с които да помогне. Първите стъпки са направени, но не може да се разчита само на държавата. Затова нека не стоим със скръстени ръце, а да търсим нови възможности“.
Една от тези възможности са широко обсъжданите „ваучери в туризма“. Но Руслан Йорданов ги вижда ефективни в по-друга посока.
„Най-голямото богатство на България е безплатно − природата, планините, чистият въздух, морето, минералната вода − и ние трябва да го използваме. Имаме изключително силна организация − Български съюз по балнеология и СПА туризъм.
С тяхна помощ може да се помисли за профилактика и подсилване на имунитета на българите. Въвеждането на именно такъв тип ваучери лично аз бих подкрепил“.
С идеята да подпомогне по някакъв начин туристическия бранш у нас, през май т.г. със своя сайт Руслан Йорданов организира онлайн туристическото изложение „Резервирай в България“.
„Целта беше да вдъхнем надежда на хората в бранша, за да може те да започнат да мислят и отново да продават. 150 участници, сред които общини, туристически компании, хотелиери, заведения, туристически атракции се включиха в първата по рода си онлайн алтернатива на стандартни туристически борси. Този път те имаха възможност директно от дома си, от мобилното си устройство да се запознаят с най-новите и атрактивни предложения на туристическия пазар. Успяхме да покажем и, че в България има красиви места, където се предлага висококачествен туристически продукт. В начинанието ни подкрепиха обичани личности като Христо Стоичков, Мария Гроздева, Йордан Йовчев и други. Туризмът като цяло е начин на живот. Туризмът – това е всеки един от нас. С визията, с действията си ние представяме не само себе си, бизнеса си, работодателя си, семейството си, но и нашата родина“.
Още за работата на Руслан Йорданов чуйте в звуковия файл.
Снимки: bgtourism.bg и личен архивЛятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..
От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..
Коледно-новогодишните празници на остров Света Анастасия започват от 22 декември, когато се чества Света великомъченица Анастасия. Отплаването с кораб от..