Мавзолей ротонда на епископите, датиращ от VI век. Това е последното откритие на екипа на проф. Николай Овчаров в скалния град Перперикон.
“Надявахме се да попаднем на богатата резиденция на епископите на целите Родопи, чийто център през VI век е бил именно на Перперикон", разказва археологът. Според предположенията му тя е трябвало да отстои на около 50 м западно от най-голямата църква през ранното християнство в Родопите, разкрита от същия екип преди пет години. Николай Овчаров припомня, че дългият почти 40 м храм е украсен с монументални колонади и каменна пластика.
Археологическият екип е попаднал на сграда, имаща “само няколко аналогии в късната Римска империя". Планът на монументалната постройка представлява идеална окръжност с диаметър 7,50 м. Подобни ротонди са били проектирани още в античността, но може би най-известната е Пантеонът в Рим. С приемането на християнството с такава форма се строят предимно мавзолеи на известни личности. Предполага се, че ротондата на Перперикон е изпълнявала тези функции.
Разкопките на Перперикон ще продължат още месец и след приключването им се очакват нови и интересни резултати, допълва проф. Николай Овчаров.
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..