Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова е депозирала в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на България. С промените ГЕРБ предлага въвеждане на машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. Дава се право на избор на гласоподавателите за начина, по който искат да гласуват - с машина за гласуване или хартиена бюлетина. ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в кодекса, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система - 200 народни представители да се избират по пропорционална изборна система, а останалите 200 по мажоритарна.
Документът е изпратен до председателите на всички парламентарни групи в 44-тото Народно събрание и депутатите, нечленуващи в парламентарни групи. С това ГЕРБ кани на разговори и консултации по представения проект всички парламентарни групи с цел да бъде постигнато широко съгласие между народните представители за свикване на Велико народно събрание, съобщават репортерите на БНР.
Междувременно стана ясно, че в Европейския парламент е внесено искане за дебати по институционалната криза в България, подкрепено от 55 европейски депутати. Сред подписалите го са представители на ЕНП, на либералите, като голяма част са от групата на зелените и от групата на социалистите и на демократите. Това съобщи в интервю за БНР евродепутатът Радан Кънев, който подчерта, че "няма никаква политическа и човешка логика да се крием от дебат по очевиден проблем“. Според Кънев това е общоевропейски проблем и "допускането на такова ниво на разграждане на държавността в която и да е държава поставя под много голям риск европейските приоритети". По думите му, Европа започва да харчи много повече публични средства, а успоредно с това - решение на корупционния проблем няма. Затова Кънев е убеден, че европейските лидери и институции са длъжни да погледнат към България, за да не допуснат проблеми със собствените си европейски приоритети. "България може да се превърне в много лош пример за западноевропейските данъкоплатци“, изтъкна още Радан Кънев.
По повод предложението на ГЕРБ за създаване на нова конституция и свикването на Велико народно събрание, евродепутатът подчерта, че не можем да си позволим Конституцията да бъде обект на трикове за оцеляване в политиката, а конституционният дебат да разделя обществото. Той отбеляза, че това е „много дребно, евтино заиграване с една много голяма тема от страна на един слаб и уплашен лидер“. Според Кънев, това е поредно потвърждение, че България е изправена пред много тежка криза и решения и има "много голяма нужда от национално единство, но г-н Борисов не може да го символизира. Нужно е обединение "не около един човек и една партия, а като общество“, подчерта Радан Кънев.
Съставил: Дарина Григорова
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора, заместник-външният министър Невяна Митева, областният управител на Перник..
Кампания срещу уличното насилие Stand Up ще се проведе днес и утре под купола на столичното Ларго, съобщиха от Регионалния исторически музей – София. Оказва се, че по целия свят над 80% от жените са преживели форма на уличен тормоз, но 85% от..
През нощта от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. В петък , над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..