И през тази година се очаква много българи да изкачат старопланинския връх Шипка, за да се поклонят пред подвига на героите, загинали за свободата на България. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската война през 1877-1878 г. и боевете, които се водят между защитниците на прохода и турската армия, влизат в историята под името "Шипченска епопея".
Честването на 143-ата годишнина от Шипченската епопея ще започне с панахида в Соколовския манастир край Габрово в памет на изгубилите живота си в епичните боеве. Програмата ще продължи с изкачването на 890-те стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка. Очаква се президентът Румен Радев да се присъедини към гражданите, които ще поемат към върха, и в 12,00 ч. да произнесе слово.
На барелефите в подножието на монумента ще бъдат поднесени венци и цветя. Ще бъде запален и Шипченският огън, а входът на Паметника ще бъде свободен за посетители след оттеглянето на официалните лица.
"Посетителите трябва да спазват указанията на органите на реда, тъй като трафикът в прохода е интензивен. Нека да проявяваме взаимно търпение и всички, които влизат в Паметника на свободата, да носят предпазни маски", призова д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа".
Ден преди честването до Паметника на свободата беше разпънат един от най-големите трибагреници у нас - 60 кв. м. Скоро ще бъде обявена обществена поръчка за реставрацията на монумента.
Снимки: shipkamuseum.org
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт..