Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 143 години от Шипченската епопея

Снимка: shipkamuseum.org

И през тази година се очаква много българи да изкачат старопланинския връх Шипка, за да се поклонят пред подвига на героите, загинали за свободата на България. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската война през 1877-1878 г. и боевете, които се водят между защитниците на прохода и турската армия, влизат в историята под името "Шипченска епопея".

„Руси и българи в Боя за Шипка през август 1877 г.”, художник Павел Ковалевски
Честването на 143-ата годишнина от Шипченската епопея ще започне с панахида в Соколовския манастир край Габрово в памет на изгубилите живота си в епичните боеве. Програмата ще продължи с изкачването на 890-те стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка. Очаква се президентът Румен Радев да се присъедини към гражданите, които ще поемат към върха, и в 12,00 ч. да произнесе слово.



На барелефите в подножието на монумента ще бъдат поднесени венци и цветя. Ще бъде запален и Шипченският огън, а входът на Паметника ще бъде свободен за посетители след оттеглянето на официалните лица.



"Посетителите трябва да спазват указанията на органите на реда, тъй като трафикът в прохода е интензивен. Нека да проявяваме взаимно търпение и всички, които влизат в Паметника на свободата, да носят предпазни маски", призова д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа".

Ден преди честването до Паметника на свободата беше разпънат един от най-големите трибагреници у нас - 60 кв. м. Скоро ще бъде обявена обществена поръчка за реставрацията на монумента.

Снимки: shipkamuseum.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05
Бюст паметник на Иван Михайлов в Благоевград

В Благоевград откриха паметник на Иван Михайлов

Бюст - паметник на водача на ВМРО – Иван Михайлов бе открит в Градската градина на Благоевград. Инициатор за поставянето е и новата политическа емиграция от Македония, предава Радио Благоевград. Бюстът е дело на скулптора Александър Хайтов...

публикувано на 14.09.24 в 16:28