Големият ни музкикант си отиде на 12 октомври 2019 г. в Солун, където през последните години живееше със съпругата си − певицата Вики Алмазиду.
Милчо Левиев е първият български джаз музикант, спечелил популярност отвъд океана като пианист и композитор. Носител е на орден „Стара планина” (1997). Номиниран е два пъти за „Грами“.
Роден на 19 декември 1937 г. в Пловдив, Левиев завършва Националната музикална академия. Ученик е на големия Панчо Владигеров. Между 1963 и 1968 г. се изявява като солист и диригент на Пловдивската и на Софийската филхармония. По същото време е диригент на Биг бенда на БНР. Милчо Левиев е основател на „Джаз фокус 65“ − формацията, която през 1967 г. получава наградата на музикалната критика на фестивала в Монтрьо.
Емигрира в Западна Европа през 1970 г., малко по-късно, по покана на Дон Елис, заминава за САЩ, където свири и преподава повече от 20 години. Работил е с Били Кобъм, Арт Пепър, Джордж Дюк, Ал Жеро, Дейв Холанд и др.
Да си припомним за големия джазмен, композитор, аранжор и пианист в интервю за Радио България от октомври 2014 г. В него Милчо Левиев споделя: "Търся близостта, а не различинията...".
Съставил: Албена Безовска
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..
Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..