Историята на нейната „коронна песен“ е вплетена и в професионалната съдба на изпълнителката. Композиторът Филип Кутев пръв оценява този истински фолклорен бисер, както и великолепното изпълнение с топлия, лиричен глас на Стефка Съботинова. Той обработва „Притури се планината“ за оркестъра на ръководения от него Ансамбъл за народни песни и танци (днес Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“). Солистка е именитата ни певица. След това, през 1974 г., песента е записана за фонда на БНР. Емоционалното изпълнение на тази балада вълнува не само с текста и красивата мелодична линия, но и с голямото майсторство на Стефка Съботинова в изпълнението на бавните песни, съществен дял от репертоар ѝ.
„Притури се планината“ тръгва по света благодарение на швейцарския продуцент Марсел Селие. В първия си албум от поредицата „Мистерията на българските гласове“, наред със записите на професионалните хорове на АНПТ „Филип Кутев“, АНПТ „Пирин“, АНПТ „Тракия“, той включва и две солови песни на Стефка Съботинова – „Притури се планината“ и „Мър, Станке ле“.
Така започна световният триумф на българския шедьовър. През 1994 г. френският музикант Жаки Анона композира модерен аранжимент, запазвайки оригиналното соло на Стефка Съботинова. Песента е използвана и в озвучаването на няколко чуждестранни филма, има редица пребработки за различни състави. Освен радост, този успех носи и огорчение на певицата, която приживе споделя: „Получих много обич от народа, признание и слава, но за съжаление трябва отвън да те признаят, едва след това да ти обърнат внимание у нас“.
Приносът на Стефка Съботинова за фолклорната ни култура не се свежда само до световната известност на „Притури се планината“. Огромен е репертоарът ѝ от тракийски образци, записан за фонда на Националното радио. Наред със соловите ѝ песни, с особена популярност се славят и дуетите ѝ с Тинка Пешева – певица от Карловския край.
Родена в старозагорското село Розов кладенец през 1930 г., Стефка Съботинова си отиде през 2010 г. Наследява дарбата от семейството си - преселници от Беломорска Тракия. Професионалният си път започва след успешен конкурс в ансамбъла, ръководен от Филип Кутев - ценен период за музикантското ѝ израстване като хорова певица. В началото на 70-те години на м. в. тя е глас и в хоровия състав при Ансамбъла за народни песни на БНР, по-късно известен с името „Мистерията на българските гласове“. Записите на „Мистерията…“, събрани във втория албум, продуциран от Марсел Селие в едноименната поредица, спечели престижната награда „Грами“ през1990 г. Стефка Съботинова е от българските певци, допринесли за световната слава на богатите ни музикални традиции и уникални гласове. Носителка е на орден „Стара планина - I степен“. Приживе именитата ни изпълнителка винаги е ценяла своята публика, като често е споделяла: „Богата съм, защото целият народ ме обича“.
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..