Венецианската комисия към Съвета на Европа представи оценка за предложените промени в българската Конституция. В становището си органът на конституционните правни експерти на Съвета на Европа изразява съжаление, че те не са предшествани от подходящо обществено обсъждане и обяснение.
По отношение на въпроса за намаляването на броя на народните представители от 240 на 120, комисията смята, че това са произволни числа, без за тях да е направена задълбочена оценка как ще се отрази тази промяна на страната. Когато се взема решение за намаляване на депутатите, законодателите, изготвящи конституцията, трябва да имат предвид фактори като общото население, съотношение градове-села, етнически малцинства, избирателна система и последствията от намалението на техния брой - подчертават от комисията.
Друга препоръка към работата на Народното събрание е създаването на механизъм за излизане от трудни ситуации, когато събирането на необходимите гласове на 2/3 от депутатите е невъзможно.
Положително са оценени разделянето на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска колегия, както и предвиденият инспекторат, с който ще разполага всяка от тях. От комисията настояват, че е необходимо поне половината от местата в бъдещата съдийска колегия, да бъдат заети от съдии от всички нива на съдебната система. Членовете на прокурорската от своя страна, не бива да имат йерархични връзки с главния прокурор, а да представляват други правни професии. Позитивно е оценена и предвидената възможност за внасяне на самостоятелна жалба по даден въпрос до Конституционния съд.
Становището на комисията е изготвено на базата на искане, отправено от българската страна. То е междинно и е прието по спешна процедура, се отбелязва в съобщение на пресслужбата на Съвета на Европа.
Редактор: Йоан Колев
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..