Венецианската комисия към Съвета на Европа представи оценка за предложените промени в българската Конституция. В становището си органът на конституционните правни експерти на Съвета на Европа изразява съжаление, че те не са предшествани от подходящо обществено обсъждане и обяснение.
По отношение на въпроса за намаляването на броя на народните представители от 240 на 120, комисията смята, че това са произволни числа, без за тях да е направена задълбочена оценка как ще се отрази тази промяна на страната. Когато се взема решение за намаляване на депутатите, законодателите, изготвящи конституцията, трябва да имат предвид фактори като общото население, съотношение градове-села, етнически малцинства, избирателна система и последствията от намалението на техния брой - подчертават от комисията.
Друга препоръка към работата на Народното събрание е създаването на механизъм за излизане от трудни ситуации, когато събирането на необходимите гласове на 2/3 от депутатите е невъзможно.
Положително са оценени разделянето на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска колегия, както и предвиденият инспекторат, с който ще разполага всяка от тях. От комисията настояват, че е необходимо поне половината от местата в бъдещата съдийска колегия, да бъдат заети от съдии от всички нива на съдебната система. Членовете на прокурорската от своя страна, не бива да имат йерархични връзки с главния прокурор, а да представляват други правни професии. Позитивно е оценена и предвидената възможност за внасяне на самостоятелна жалба по даден въпрос до Конституционния съд.
Становището на комисията е изготвено на базата на искане, отправено от българската страна. То е междинно и е прието по спешна процедура, се отбелязва в съобщение на пресслужбата на Съвета на Европа.
Редактор: Йоан Колев
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..