В навечерието на Рождество Христово манастирът "Успение Богородично" в кърджалийския квартал Гледа получи дарение от българската общност в Мюнхен, Германия.
Вече 20 години обществената трапезария към храма на манастира осигурява топла храна на хора в нужда, болни и възрастни, независимо от техния етнос и религиозна принадлежност. Освен предпразничния обяд, днес в манастира бяха раздадени и хранителни пакети от българи зад граница, информира Божидар Чолаков от БНР-Кърджали.
Това е първото дарение за храма от българската общност в Мюнхен. Сънародниците ни там избрали да направят дарение на обществената трапезария, след като преди години пловдивчанката с родопски корени Роса Соколова, завела на разходка в Източните Родопи свои приятели от Мюнхен. Тя се оказва и връзката на дарителите с отец Боян Саръев, който е инициаторът за изграждането на православното духовно средище в кърджалийския квартал.
Пред Радио Кърджали Отец Саръев споделя, че българите днес даряват по-малко, спрямо предишни години, но все пак дарители има. Вече 20 години обществента трапезария се издържа именно от дарения.
Повече по темата вижте и чуйте ТУК.
За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"! Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..
Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..
Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на..
Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните..