Високите температури за сезона са причина световно застрашените червеногуши гъски все още да не се завръщат в обичайния им зимен дом - Шабленското и Дуранкулашкото езеро на северното ни крайбрежие. Това става ясно от последното координирано преброяване на птиците в Украйна, Румъния и България. При нормални зимни условия цялата световна популация на вида, която наброява около 50 000 птици, прекарва зимата във влажните зони на Добруджа и може да се наблюдава в България и Румъния от ноември до март. Става дума за Branta ruficollis - най-красивата дива гъска в Европа и Азия. Дължината на тялото й достига до 56 см, а размахът на крилете - до 135 см. Това е единствената гъска с ярко оперение, което я прави изключително атрактивна.
В последните дни на 2020 г., обаче бяха установени едва около 18 000 червеногуши гъски, като повечето са в Румъния. По поречието на Дунав - в района Свищов-Белене и във влажните зони край Бургас и в Приморска Добруджа, бяха преброени около 130 представители на редкия вид.
Една от птиците, маркирани със сателитни предаватели се казва Пантелей. В момента тя гнезди край водоем близо до Кълъраш, но ако застудее, може бързо да прелети до Приморска Добруджа, надява се Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците, който е координатор по преброяването. Кръстници на Пантелей са децата от екоклуба в СУ "Асен Златаров" в Шабла.
Голямо ято от 6000 червеногуши гъски е засечено и северно от румънския град Констанца. За по-малко от два часа то може да стигне до Шабленско-Дуранкулашкия езерен комплекс, стига да завали сняг, смятат орнитолози.
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 - По-важното от Балканите – По съседски 24:14 - Български учители в чужбина обсъждат съвременни..
В събота, 12 април, ще има значителна облачността, на много места с валежи от дъжд, интензивни и значителни по количество в централните райони. Почти без валежи ще се задържи в Североизточна България. През нощта вятърът ще отслабне, утре ще се..
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от..
Бургас е домакин на 16-то издание на Sauvignon Selection (Селекция Совиньон) – основно направление в програмата на Concours Mondial de Bruxelles и един..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската..