29-та българска експедиция за Антарктида бе отложена ден преди планираното отпътуване на нашите полярници. Шестима български учени трябваше да потеглят към ледения континент и по-точно към остров Ливингстън, където е нашата база, на 12 януари. Заради сериозните рестрикции покрай разпространението на Covid-19, нашите учени трябваше да преминат 14-дневна карантина в Чили, сред което да се отправят към Антарктида. Пътуването от Чили към крайната им цел трябваше да се осъществи на борда на испанския научноизследователски кораб "Есперидес", с който нашите съседи по база - испанските полярници, също трябваше да пътуват до Антарктида. Но поради непредвидените обстоятелства всичко се отлага.
По този повод Радио България се свърза с ръководителя на експедицията проф. Христо Пимпирев:
Как ще се отрази възникналата ситуация върху работната програма на нашата експедиция на Ледения континент ?
„Шантавата година, която измени целият стереотип и начин на живот, ще се отрази доста съществено и на антарктическите изследвания. И не само на нашите, но и въобще! И на испанците, които разполагат с две бази, им се променя изцяло програмата. Само че те могат да лавират, защото имат два научноизследователски кораба и единият е вече почти стигнал Антарктида. А ние трябва да разчитаме на нечие съдействие и някой да ни качи на кораба си. В момента търсим начин за транспорт от Чили до Аржентина и Уругвай, защото испанският „Есперидес“ може да се върне в Испания и въобще да не плава за Антарктида. Затова трябва да имаме резервни варианти“- обясни проф. Пимпирев.
Това е второто отлагане на 29-та българска експедиция към ледения континент. В края на 2020 коронавирусът стъпи и на Антарктида. При тестване на чилийската база по Коледа бяха установени 36 носители на Covid-19. Наложи се спешната евакуация на част от персонала и още по-сериозно затягане на противоепидемичните мерки на континента. Нашите учени трябваше да заминат за остров Ливинстън през ноември, но експедицията ни беше отложена.
Снимки: armada.defensa.gob.es, Facebook /Bulgarian Antarctic Institute, Теодосий Спасов,
Милена Тодорова постигна най-големия успех за българския женски биатлон от над две десетилетия, след като се класира трета в спринта на 7.5 км за Световната купа в Оберхоф в Германия. 26-годишната състезателка от Троян, която се завърна на..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..