В град Ямбол и близките населени места, на 12 март започва дългоочакваният фестивал „Кукерландия“, превърнал се в емблема на града. Всяка година събитието събира хиляди участници – кукери, бабугери, сурвакари, старци и други маскирани от всички краища на България. А гостите идват, за да съпреживеят пъстрото и оглушително зрелище. Мотото на празника е „Когато фестивалът е живот“ и отразява както пълнокръвния живот на древните кукерски традиции по този край, така и пищното настроение, с което се зарежда всеки, който е станал част от празника.
Тазгодишното, 22-ро, издание на „Кукерландия“ ще премине при строго спазване на противоепидемичните мерки в условия на коронавирус – без гостуващи кукерски групи от други населени места и без струпване на много хора на едно място.
„Сега ще направим така, че публиката да отиде при кукерите в нашите населени места, където е автентичната традиция“ – уточни кметът на община „Тунджа” Георги Георгиев пред кореспондента на БНР Даниела Костова. По тази причина, освен в град Ямбол, традиционните кукерски игри ще се представят и в 13 села на общината.
В програмата на „Кукерландия“ са включени детски кукерски празници, фотографски изложби, концерт на виртуоза на кавала Теодосий Спасов, изложба на кукерски маски и на детски кукерски рисунки, както и шествия с факли и празнична заря. Пъстрият празник ще продължи до 14 март с богата програма и добро настроение.
Съставил: Венета Николова
В българската народна традиция Цветница и Лазаровден са свързани празници, от Лазаровден момичетата се подготвят за ритуала кумичене, който се изпълнява сутринта на Цветница. Тук се спазва много стара обредна традиция, свързана с вярата в..
През месеците април и май посетителите на Историческия музей в град Стрелча имат възможността да се запознаят с традициите около великденския цикъл чрез експозицията "Хубав Великден, йощ по-хубав Гергьовден". Изложбата дебютира още през..
Лазаровден се празнува от православните българи в събота преди Цветница. Основен обред е лазаруването – обичай с любовно-женитбен характер. В него участват девойки над 16-годишн възраст, наречени лазарки. Те обикалят полето и къщите, играят и пеят..