Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Ясна поляна още помни толстоистката комуна от началото на 20 век

Музейна експозиция „Българската Ясна поляна“
Снимка: primorsko.bg

Старото име на селото било Алан кайряк. Намира се южно от град Бургас, в полите на Странджа планина. Известно е със своите многобройни щъркелови гнезда, както и с … българските толстоисти. През октомври 1906 г. тук е създадена прочутата Толстоистка комуна от група ентусиасти. Те били привърженици на философията на руския писател Лев Николаевич Толстой, проповядващ непротивене на злото с насилие в името на нов по-свободен живот.

Българските толстоисти били предимно учители, поети, писатели, редактори, художници, журналисти. Тяхната комуна бързо се вписала в живота на селото. Членовете й се препитавали като обработвали земята без животни, спазвайки принципите на толстоизма.

Предполага се, че в края на живота си, световно известният писател и хуманист потегля от Ясная поляна, неговото село в Русия, заедно със своя лекар към привържениците си в България, но по пътя се простудява и умира.

Колонията в близост до българския черноморски бряг се разпада през октомври 1908 г., но оставя трайни спомени сред жителите на селото. И когато през 1934 г., възниква въпросът за преименуване на селото с българско име, то е кръстено на родното място на Лев Толстой – Ясна поляна. Днес тук има интересна музейна сбирка, посветена на толстоистката комуна и на техния учител. Още за българските толстоисти вижте в материала „Толстоистите от комуната в село Ясна поляна“ от колекцията на Радио България.

Съставил : Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35