В българския културно-исторически календар 26 март е Денят на Тракия. От 1914 г. той се чества в памет на воините, паднали край Одрин и в тракийските полета. Почитат се и трагедията на хилядите сънародници - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили своята родова памет.
Отбелязва се на датата, на която през 1913 г. е превзета Одринската крепост в Балканската война. Още от 20-те години на ХХ век тракийските дружества, армията, църквата и българската културна общественост честват 26 март. От 2006 г. денят е признат официално от българското правителство за Ден на Тракия.
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на третия ден жените мироносици тръгнали с благовонни масла, за да помажат тялото Христово и първи..
На 3 май Православната църква чества паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра , пострадали за вярата си по време на гоненията на император Диоклециан (284 – 305 г.). Свети Тимотей произхождал от село Перапей (египетската Тиваида), син..
Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..
На 8 май честваме паметта на свети апостол и евангелист Йоан Богослов и на преподобни Арсений Велики. Успението на свети апостол и..
На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески. Свети мъченик Акакий е роден в..