Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво мотивира българите в Чикаго да гласуват?

Една е избирателната секция в града с най-много българи в Америка

Генералното консулство на България в Чикаго
Снимка: mfa

Заявленията за участие в предстоящите парламентарни избори, постъпили от САЩ в Централната избирателна комисия са 5030. В страната ще бъдат открити 35 избирателни секции, т.е. максималният брой който може да бъде открит в държави извън ЕС, съобразно българското изборно законодателство. Чикаго е мястото с най-голямо присъствие на българи в Америка. Там секцията ще бъде една, в Генералното консулство, на адрес: 737 N, Michiganave., Suit 2105, Chicago, Il 60611.

Но освен в самия град, ще има още четири изборни секции в предградията, на следните адреси:

-1431 Lee St., Des Plaines, IL

-16. 832 Lee St., Des Plaines, IL

- 415 W. Golf Rd. #7, Arlington Heights, IL

- Bulgarica Center, 1120 Elmhurst Rd., Countryside Ct., Mount Prospect, IL

„При нас няма проблеми със секциите“ – казва кореспондентът на БНР в Чикаго Елена Цанева. Самата тя живее в града, но предпочита да отиде в предградията, за да упражни правото си на глас, защото е по-удобно за паркиране.

Елена Цанева потърси отговор на въпроса, какво активира българите в Чикаго и буди желанието им да гласуват. Ето с каква надежда ще пуснат своята бюлетина на 4 април две българки, които от години живеят в Града на ветровете:

„Ще гласувам. Надявам се много българи да излязат да гласуват, а в парламента да влязат хора с образование, с възможности и компетентни, – казва Яна Бъчварова, която от 25 години живее в Америка. – Всяка година си ходя в България, живо се интересувам какво става в моята Родина. Много ме боли когато виждам корупция и мафия на всяко едно ниво. Надявам се хората, които са в чужбина, по-нататък да се върнат и да могат да помогнат на България.“

Сънародничката ни свързва евентуалното си завръщане в Родината с необходимостта от промяна – „да видя, че наистина има почва за кадърни хора и със сигурност бих се върнала. Защото там са ми близките, там съм израстнала и със сигурност бих се върнала, ако видя, че България върви в правилната посока и че нещата се променят.“

Симона Шкьопу също е от хората, за които не е безразлична съдбата на Родината. Много иска да се случи промяната, която много българи по света мечтаят, а в избирателния ден й се иска повече хора и в България, и в Чикаго да гласуват:

 Очаквам тази година да се включат много повече хора, отколкото е било друг път. Макар че имам спомени отпреди 2 гласувания, когато чакахме пред урните часове – споделя надеждите си, свързани с изборния ден българката. – Живея от близо 20 години в чужбина. Не е имало случай, в който да не съм гласувала. Макар че в началото да имах някакви съмнения, защото все пак аз живея тук, а решавам съдбата на моите близки, които са в България.“

Симона Шкьопу е категорична, че сънародниците ни в чужбина трябва да имат свои представители в българския парламент:

Ние сме много свързани с Родината си и правим  много неща за нея. Непрекъснато се връщаме в България и искаме тази връзка, която е между нас и нашето Отечество по никакъв начин да не бъде прекъсната. Освен това мисля, че и хората излезли от България, но запазили връзката си с Родината, имат абсолютна необходимост от човек или хора, които да изразяват интересите им. Затова наистина смятам, че трябва да има представители на живеещите в чужбина българи.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05