Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Католическата общност в България празнува Възкресение Христово

Католическата катедрала в град Раковски
Снимка: БГНЕС-архив

Тази вечер се отслужва пасхално бдение, предизвестяващо възкресението на Иисус Христос. За разлика от миналата година, сега на него могат да присъстват миряни, но при спазване на строги мерки за безопасност.

Енорийският свещеник във Варна Яцек Вуйчик призова вярващите сами да изберат храма или онлайн службите преди Светлия празник. 

В град Раковски, където живее най-голямата католическа общност у нас, месата започва в 20 часа, информира БНТ. Миналата година заради пандемията богослуженията за големия празник в града можеха да се посетят единствено онлайн. Утре празникът ще бъде отбелязан със служби в 7:00, 10:00 и 18:00 часа.

Католиците в България представляват малко над един процент от населението на страната. Историята на католицизма в България ни връща в Средновековието, когато монаси от Францисканския орден от днешна Босна предприемат поклонническо пътуване до Светите земи. Пътят им води през България, тогава част от Османската империя. Една група от тези монаси остава в нашите земи и по поръчение на Ватикана поставят началото на католическата църква в България. Още за българските католици можете да прочетете в публикация от колекцията на „Радио България“ ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25