Над 140 зрелостници от три континента участваха в онлайн информационна кампания на българските университети под надслов “Висше образование в България – разумният избор”. Това беше второто подобно изложение по инициатива на Асоциацията на българските училища в чужбина, насочено към родните общности зад граница.
Във виртуалната кандидат-студентска кампания се включиха 12 водещи висши учебни заведения в България. Представители на университетите отговориха на многобройните въпроси на потенциалните си студенти. Младите хора проявиха най-голямо внимание към специалностите Медицина, Маркетинг, Икономика, Архитектура, Право, Приложна лингвистика, Киберсигурност, Туризъм, Театрално и музикално изкуство, Филология.
Специалисти разясниха особеностите при кандидатстването и предимствата, ако младежите имат български произход. Зрелостниците се интересуваха също от сроковете за подаване на документи, балообразуващите оценки, начините за признаване на резултатите от матурите, сертифицираните изпити по български език и процедурите за приравняване на дипломи с цел продължаващо обучение в страната ни.
Изложението на българските университети премина със съдействието на просветното министерство, Държавната агенция за българите в чужбина и Българско училище "Родна стряха" в Кипър. Във виртуалните консултации участваха младежи от Молдова, Украйна, Северна Македония, Сърбия, Кипър, Гърция, Шотландия, Съединените щати, Канада и Австралия.
Снимки: БГНЕС, Асоциацията на българските училища в чужбина
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..