Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането (XVIII- XIX век) и имената на учители, писатели, духовници и революционери – такова определение за думата "будител" дава днес ChatGPT. Много по-емоционално и изпълнено с лично тълкование и смисъл е то за всеки българин. Защото личности като Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Георги Господинов бележат тънката нишка на свързаност в изграждането на родното самосъзнание и гордост от миналото, през настоящето до идеята за светлото бъдеще.
В месеца, в който честваме Деня на народните будители – 1 ноември, сдружение "Българска православна общност в Чехия" представи официално и своя нов проект "Българската следа в Прага – Будители".
На 15 ноември в тържествената зала на Кметството на общинския район Прага 12, беше открита изложбата "Народните будители” и бяха поставени четири информационни табели под имената на улици, кръстени на български личности и места в пражкия квартал Модржани.
Разбира се, тук идва голямата роля и на т.нар. български градинари в съвременната чешка история, дали началото на цяла една общност от български чехи, част от която е и Силвия Кръстева. Но и не само. Оказва се, че през 70-те години на XX век българска строителна бригада е участвала в строежа на квартал Модржани (Modřany) и в тяхна чест било взето решение, чрез устав от Народния съвет тогава в Прага, да бъдат кръстени улиците на българи будители и на градове в България, в които е имало най-силна чешка общност по онова време– Шумен, Плевен, София и Пловдив.
Общо 20 са местата днес из Прага, които носят България в името си.
"Откриването първоначално е на четири табели, които са нашите бели лястовички. Те са за площадите: София, Христо Ботев, Васил Левски и Иван Вазов. Открихме официално тези табели с посланика на България в Чехия Н.П. Данчо Мичев. Всъщност това е една част от проекта. Другата линия е свързана с деца, които имат български произход и живея тук, а дори някои са родени тук и ходят в месни училища. Тези деца с български корени изработиха интерактивни папки, ние ги наричаме Lapbook, с информация за всеки един от будителите или градовете, на които имаме наречена улица в Прага. Например, имаме историите на чехи, които в България са участвали в изграждането на Шуменския пивовар или на Деспина Йовкова, съпругата на Йордан Йовков, която е завършила образованието си в Прага... Таблата са много красиви, направени с голяма любов и искам да подчертая, че ако майките на тези деца не са ги подкрепяли, те не биха се справили така добре с материала, който са представили. Аз съм горда, че можем да представим девет табла в изложбата "Народни будители"."
А малките българчета, които взеха участие в съставянето на тези пана получиха и специални награди при откриването на изложбата, осигурени от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Българската следа в Чехия продължава да бъде много видима и днес:
"Едната от следите е това, че имаме поколения градинари. Аз съм от градинарските деца потомци – дядо ми още през 30-те години на миналия век е имал шест градини. Дори една от улиците, където дядо ми е имал градина, се нарича в превод "При българина" и една от моите цели е там да бъде поставена табела, в която това да бъде също споменато. Имаме и хора, които са много активни в чешката политика, аз също доста време съм работила и съм се движила в тази средата. Имаме много студенти, артисти в операта. Много е силна българската следата тук и искаме по този начин да се дава гласност на този факт."
Като председател на Българската православна общност в Чехия Силвия Кръстева разказва, че всяка година за Коледно-Новогодишните празници сънародниците ни се събират и празнуват заедно. За съжаление от 2022 година те нямат свой български дом, което довело до нова традиция – да гостуват на български сдружения в други държави из Европа.
"Бяхме в Нюрнберг, Германия, на гости на месното българско училище. Били сме в Дрезден, гостувахме и на българите във Виена, Австрия. Тази година на 14 декември планираме да се срещнем с българите в Братислава, Словакия."
По традиция и тази година сдружението ще участва в програмата на Коледно-Новогодишния пазар в района Прага 12 на чешката столица. На 7 декември сънародниците ни организират уъркшоп за деца, в който ще показват тънкостите в изработването на сурвачка. А през 2025 година Силвия Кръстева се надява информационните табели за "българските улици" в Прага да се множат.
Още за българите в Прага:
Снимки: Силвия Кръстева
Посолството на България в Бразилия отправи покана към децата и младежите от българските общности по света (извън България) да вземат участие в организирания от него Международен ученически литературен конкурс. Желаещите да се включат ще трябва да..
На 5 декември 2024 г. посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Тихомир Стойчев, връчи акредитивните си писма на Н. В. Крал Чарлз III на официална церемония в Бъкингамския дворец, съобщиха днес от МВнР...
За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..