Третото издание на литературното пътешествие по емблематични за културата ни места в столичния град започна с разказ за двете най-големи български литературни списания отпреди повече от век – „Мисъл“ и неговия наследник „Златорог“. В ролята на гид в този маршрут влезе литературния историк и теоретик проф. Михаил Неделчев, а отправната му точка беше къщата на д-р Кръстьо Кръстев на ул.„Хан Аспарух“ 67. Тази година, на 31 май, се навършват 155 години от рождението на първия български професионален литературен критик, писател, преводач и общественик.
„Целта е хората да видят и оценят града по нов начин, да преживеят посвоему моменти от културната ни история“, обясни Тодора Радева – управител на фондация „Прочети София“,пред БНР- Радио София.
За първи път такива литературни разходки са организирани през 2018 г. Оттогава много хора проявяват интерес към българските класици и знаковите места в София, свързани с важни събития, с живота и творчеството им. Някои от местата не съществуват вече, но паметта за тях и писателите е жива, а литературните маршрути се радват на голям интерес, споделят организаторите им.
Съставил: Елена Каркалонова
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..
Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на актрисата Мария Бакалова са продукциите с българско участие, включени в надпреварата за..