Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по-чести горещи вълни в България, прогнозират експертите

Сушата може да е следващата „пандемия“ за страната ни

Снимка: архив

Тежки жеги обхванаха България през последните дни. На места още в сутрешните часове се измерват температури над 30 градуса, а през деня е голяма възможността на места те да надхвърлят 38-40 градуса по Целзий. Горещината ще се задържи и в началото на юли, сочат прогнозите на синоптиците.




Климатът се променя, а промените за България са неблагоприятни, коментира пред БНР климатологът Антоанета Йотова.В последния си доклад за оценка на промените в климата ООН предупреждава, че България ще бъде една от най-засегнатите страни от сушата в бъдеще и това може да бъде новата пандемия за страната ни – сушата, срещу която ваксина няма.

Станаха ли нормални аномалиите във времето – от периоди с проливни дъждове да се влиза в изненадващи жеги?

„През последните години в България се наблюдава увеличение на екстремните прояви на времето с около 30%. До 2050 година се очаква те да се удвоят“ – коментира пред БНР д-р Зорница Спасова, гл. ас. в Националния център по обществено здраве и анализи и научен секретар на Дружеството по медицинска география. Установено е, че повишението на средните температури през лятото с около 2-3 градуса води до двойно увеличение на периодите с горещо време, което е опасно за здравето. Тъй като те са свързани с увеличение на смъртността, сърдечно-съдовите заболявания, но също така са застрашени и хората с респираторни заболявания, астма, диабет и психични разстройства. Важно е да знаем, че опасните ефекти на горещото време не се проявяват веднага, а след повече от три последователни дни излагане на високи температури. Според д-р Спасова, българите се радват на топло и безоблачно време и небрежно подценяват рисковете:



В момента имаме гореща вълна, която е първа за сезона. Установено е, че тя е най-смъртоносната, тъй като идва след период на по-хладно време. Не сме се аклиматизирали, не сме адаптирали поведението си и продължаваме да излизаме навън, независимо че е толкова горещо, не пием достатъчно вода. Точно по време на първата гореща вълна загиват хора, които са с отслабено здраве. Това е изключително опасна вълна, която ще се задържи още няколко дни.“



Прегряване, слънчев удар са възможните опасности за всеки от нас, ако не спазваме правилата за излагане на слънце. Ако хората работят навън, рискът е голям. „Отложете спорта на открито в тези жеги, освен водните спортове. Ако се разхлаждате в по-студена вода, внимавайте намаляването на температурата да не става рязко, за да не се предизвика шок в тялото“, съветва д-р Спасова.

Увеличението на горещите вълни в цял свят се наблюдава от 1985 година насам и е свързано с увеличението на средната глобална температура на въздуха. Броят на хората, изложени на екстремни горещини нараства експоненциално. В световен мащаб смъртността, която е свързана с топлината при хората над 45 години се е удвоила през последните 20 години, а в Европа увеличението е с 30 %.



Югоизгочна Европа, където се намира и България, е един от най-уязвимите по отношение на горещите вълни райони в Европа, сочи СЗО.

„Българското население е по-уязвимо от гледна точка на това, че по-трудно би могло да се адаптира. Например по-малко хора могат да си позволят климатици в домовете, имаме по-нисък здравен статус. В България от една страна имаме повече горещи вълни, а от друга има застаряващо население, което я прави доста уязвима“, казва д-р Зорница Спасова.

Редактор: Елена Каркаланова /по интервюта на Д. Дончева, БНР- „Хоризонт“/
Снимки: архив, БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Най-старият конезавод в България съхранява породи, застрашени от изчезване

Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..

публикувано на 06.11.24 в 12:50

Установена е връзка с втория издирван български гражданин в района на Валенсия

На спешния телефон на Генералното консулство на България във Валенсия, близките на втория български гражданин, с когото не можеше да бъде осъществена връзка след наводненията, съобщиха, че са в контакт с него и той не е засегнат или пострадал от..

публикувано на 06.11.24 в 12:27
Ана-Мария и Катерина Андрееви

Нова интернет платформа помага на завърналите се от чужбина да се устроят по-бързо у нас

Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..

публикувано на 06.11.24 в 12:15