Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дали Брекзит ще провокира завръщане на сънародниците ни от Острова?

България е сред десетте държави с най-много студенти във Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Динамичните процеси във Великобритания за преодоляване на коронавируса и завършващия етап на Брекзит имат директно отражение върху съдбата на голям брой българи, работещи и учещи в Англия. А като добавим и предсрочните избори за българския парламент, вълненията на сънародниците ни се увеличават и изобилстват от неизвестни. Един от важните въпроси, които тормозят най-вече българските студенти на Острова, е как ще се промени съдбата им, след като те вече ще бъдат представители на държава от ЕС.

Близо 6 хиляди българи учат във Великобритания. България на практика е в топ 10 на студентите, идващи от страни от Европа. Няма точна статистика обаче, каква част от тях се завръщат в родината, казва кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов. По думите му, промените, които ще настъпят в статута им са добре оповестени от българското външно министерство, на сайта на посолството и в съответните учебни заведения, където учат студентите.

„Голямата промяна е, че от новата учебна година студентите ще трябва да разполагат със студентски визи и временен статут на уседналост – уточнява Веселин Паунов. – Разбира се, това ще оскъпи процеса, но не може да се каже, че се очаква отлив в бройката на студентите. Въпреки Брекзит и дори пандемията, онези, които смятат, че си заслужава да получат британско образование, ще пристигнат. Добре известно е, че студентите идват на Острова именно заради по-доброто образование – диплома от местен университет или колеж означава престиж.”

Някои от студентите, още когато тръгват за Острова, са с нагласата просто да останат там. Други пък са с идеята да се върнат в България – мотивите за избора са лични и много различни. Веселин Паунов дава за пример сънародничката ни Екатерина Михайлова, завършила бизнес мениджмънт преди няколко години в Англия, привлечена от качеството на образованието, средата, контактите и възможностите за реализация. Специализира в голяма компания там, след което получава позиция в същата компания, но в... България. Според Екатерина у нас се наблюдава раздвижване на пазара на труда, в София има много компании и много българи се интересуват от предприемачество. Дори българската столица, по думите й, се очертава като привлекателен хъб точно за такива предприемачи, за стартиране и реализация на нови идеи и начинания.

Не всички обаче имат добър бизнес шанс на Острова. Брекзит е много труден и неприятен момент за всички европейски граждани там. В резултат на това се наблюдава голям отлив на българи, които се прибират към България – казва Веселин Паунов:

Аз не говоря за тези, които са на високи позиции, добре платени – става дума за по-ниско платените. Тук има хора, които вече 25 години нямат никакво увеличение на заплащането. Данъците, таксите, всичко расте, така че за тях вече става по-непривлекателен климатът. И покрай това съответно и децата им могат да пострадат.”

Дали предстоящите парламентарни избори и жадуваната „промяна” в България може да провокира българите, получили образование и реализация във Великобритания да се завърнат в родината?

Отразявах изборите на 4 април, анкетирах хора пред избирателните секции и мога да кажа, че 95% от тях казваха: „Аз гласувах за промяната”. Имам впечатление обаче, което може и да не е много адекватно, че младите хора са много по-прагматични от нас – просто гледат да си получат доброто образование, да се развиват добре и от това вече зависи къде ще се установят. Разбира се, че средата в България за тях в момента е по-несигурна, но, както казах, много хора се прибират. Намират привлекателно това да се завърнат в България. Не бих се учудил много от тези хора да се ангажират в бъдеще и с политика, да предложат нови идеи и да покажат това, което са научили. Със своите ценности и образование, с необходимата дисциплина, ако щете, с квалификациите си, те са много ценни не просто като работници за компаниите, а като мироглед за политиката и икономиката на една държава.”

Редактор: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската църква в Люксембург отбеляза Гергьовден

Със Света литургия на български език православната ни църква в Люксембург отпразнува Гергьовден. Десетки българи се събраха в храма "Свети Николай", за да присъстват на празничната служба, водена от отец Стоян Бербатов. "Този..

публикувано на 05.05.25 в 09:25

Дуетът "Братя Владигерови" гостува на сънародниците ни в Торонто

Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто.  Във Фейсбук съорганизаторът на събитието Ели Йорданова от Фондация "Еларте" в Торонто съобщава, че концертът на братята..

публикувано на 03.05.25 в 08:30

Българските училища в чужбина се готвят за инициативата "Върви народе възродени"

Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..

публикувано на 02.05.25 в 15:45